Cílem zúčastněných bank je podle KB zvýšit dostupnost hotovostních služeb pro klienty, nezanedbatelná je i úspora nákladů. V inzerátech, kterými v červnu KB a Moneta vyzývaly ke sdílení i další finanční ústavy v Česku, zmínily zajištění provozu, údržby, elektřiny, datového připojení či ostrahy.

„Zkrátka všechno, co potřebu­je každý ze čtyř bankomatů, které stojí vedle sebe někde v nákupním centru, a všechny přitom dělají to samé,“ stálo mimo jiné v inzerátu.

Bankovní identitu už požívá více než pět milionů Čechů. Na necelé dva roky se počet uživatelů více než zdvojnásobil.
Přes pět milionů Čechů už má Bankovní identitu. Nemusí do fronty pro dávky

„Cílem sdílení bankomatové sítě je především zvýšení dostupnosti bankomatů pro naše klienty. Vedlejším efektem je pak zamezení nadbytečnému plýtvání zdroji a také energiemi. Díky sdílení bankomatů můžeme navíc přesunout stávající duplicitní bankomaty tam, kde jsou více potřeba,“ sdělil ČTK generální ředitel KB Jan Juchelka. Podle něj má banka pozitivní ohlasy na zavedení sdílené sítě.

Generální ředitel Monety Tomáš Spurný uvítal zapojení Air Bank a UniCredit Bank do sdílení bankomatů. „Pro klienty to znamená výrazné zvýšení uživatelského komfortu v podobě dostupnosti výběrů, který, jak věřím, bude v druhém kroku doplněn i o možnosti vkladů,“ uvedl.

Podle generálního ředitele UniCredit Bank Jakuba Dusílka bylo cílem zlepšit dostupnost bankomatů pro klienty a snížit energetickou náročnost provozu celé sítě. „Omezíme bankomaty v lokalitách, kde jich je celá řada. A naopak umístíme bankomaty do míst, kde klientům chybí a ekonomicky to dosud nebylo smysluplné,“ sdělil v tiskové zprávě.

Přes pět a půl milionu lidí využívá vstup do portálu státní a veřejné správy skrze své internetové bankovnictví
Dobrá zpráva pro klienty. Bankovní identitu zpřístupní další finanční domy Česka

„Počet bankomatů s výběrem zdarma se pro klienty Air Bank více než zpětinásobí. Navíc způsobem, který napomáhá k šetření zdrojů a který umožní dostat více bankomatů i do regionů,“ zhodnotil zapojení do projektu generální ředitel Air Bank Michal Strcula.

Sdílení vkladu hotovosti 

KB a Moneta v červnu uvedly, že počítají s tím, že v nových lokalitách, kde zatím svoje přístroje nemají, budou vznikat společné bankomaty a že v příštím roce plánují umožnit klientům také sdílení vkladu hotovosti v bankomatech, což využívají především živnostníci a malé firmy.