Na průběh transakcí dohlíželi příslušníci bezpečnostních agentur a okolí bank kontrolovaly policejní hlídky.

Přepážky krachující banky Laiki kvůli váznoucímu zprovozňování počítačové sítě otevřely se zpožděním až po poledni. Lidé ve frontách prý ale zachovávali klid a jen občas se ozývalo reptání. U jedné z poboček jeden netrpělivý zákazník na budovu banky hodil jakýsi předmět.

Klient Laiki, vousatý muž, který si nepřál sdělit své jméno, prozradil, že vybere celý svůj vklad po malých povolených částkách. Soudí ale, že panika mezi lidmi potrvá jeden či dva týdny a že se situace nakonec zklidní. Ovšem s mnohem menším množstvím peněz v bankách.

„Padne hodně nadávek, lidé budou hodně naštvaní," netajil se podle agentury AFP se svou náladou nezaměstnaný elektrikář Filippos Filippu. Ten měl uložené peníze v bance Laiki, z níž se pojištěné vklady do 100.000 eur (2,6 milionu Kč) převádějí do největší komerční banky Bank of Cyprus.

Lidé si na Kypru z bankomatů mohou vybírat pouze 300 eur (7700 Kč) denně. Z účtu pak do jiné banky nebo do zahraničí mohou převést měsíčně 5000 eur (129.000 Kč).

Opatření má oficiálně trvat týden

Podle kyperské centrální banky se budou omezení revidovat každý den podle intenzity výběru peněz. Kyperský ministr zahraničí Joannis Kasulides dnes prohlásil, že tato opatření bude možné zcela zrušit zhruba za měsíc.

„Řada omezení bude zrušena; postupně, podle odhadů centrální banky pravděpodobně během zhruba měsíce, budou omezení zrušena zcela," prohlásil Kasulides. Vláda původně uváděla, že opatření budou platit týden.

Kyperská vláda dnes jmenovala vyšetřovací komisi, která se bude zabývat případnými trestnými činy předcházejícími pádu ostrovních bank. Tři bývalí soudci kyperského nejvyššího soudu mají zjistit, zda na počátku bankovní krize nebyla „trestní, občanská nebo politická odpovědnost", řekl novinářům mluvčí kyperského prezidenta Konstantinos Petridis.

Seznam dočasných omezujících opatření pro pohyb peněz na Kypru:

- Maximální částka pro výběr v hotovosti nesmí přesáhnout 300 eur (7700 Kč) či hodnotu této částky v cizí měně na den a na osobu ve všech kyperských bankách.
- Nadále platí zákaz proplácení šeků.
- Bezhotovostní obchodní transakce z jednoho účtu po předložení platných faktur jsou omezeny do výše 5000 eur denně (129.000 Kč). P- latby nad tuto částku a až do 200.000 eur musí schvalovat centrální banka s přihlédnutím k aktuálnímu množství peněz v daném finančním ústavu. Suma nad 200.000 eur podléhá ještě přísnějšímu schvalovacímu procesu.
- Bezhotovostní převody z účtů soukromých osob jsou omezeny na 5000 eur měsíčně.
- Bez omezení je proplácení výplat zaměstnanců po předložení příslušných dokladů.
- Výživné a školné pro Kypřany studující v zahraničí mohou jejich rodiče převádět jen do výše 5000 eur na jedno čtvrtletí, a to po předložení příslušných potvrzení z vysokých škol a kolejí, kde jsou ubytováni. (Původně se uvažovalo o částce do 10.000 eur).
- Osoby cestující do zahraničí mohou mít u sebe hotovost do 1000 eur či stejnou hodnotu v jiné měně. (Původně se zvažovalo omezení do 3000 eur). Nebylo stanoveno, zda bude hraniční policie provádět u lidí osobní prohlídky.
- Nebude možné předčasně rušit termínované bankovní účty. Při končící platnosti konta ve sledovaném období bude možné vybrat jen částku do 5000 eur či do deseti procent vkladu. Termín účtu se zároveň prodlouží o měsíc.
- Zcela bez omezení jsou převody jakýchkoli částek ze zahraničí na Kypr.