Kdyby musely přesunout část svých evropských aktivit z Británie, považují Irsko za příhodné místo banky Citigroup, Morgan Stanley a Bank of America Corporation, uvedly zdroje FT s informacemi z těchto finančních domů.

Plány jsou prý ve většině případů teprve na začátku. Zdroje ale také uvedly, že tyto americké banky se začaly připravovat na vznikající bankovní unii, která by mohla izolovat Británii, a nakonec i na možný odchod země z EU.

Britský premiér David Cameron slíbil, že v případě vítězství jeho Konzervativní strany v parlamentních volbách v květnu 2015 a v případě, že se strana udrží u moci, uspořádá referendum o setrvání v EU. Příslib vyvolal obavy, že šestá největší světová ekonomika by unii mohla opustit. Takový scénář dělá starosti řadě obchodníků v londýnském finančním centru City, které se na britské ekonomice podílí zhruba z desetiny, podotkla agentura Reuters.

Většina evropských a asijských bank si Británii vybrala jako základnu pro své hlavní činnosti v Evropě. Získaly tím podle listu FT automatický klíč k tomu, aby mohly poskytovat služby ve všech státech osmadvacítky. Vysoce postavení řídicí pracovníci z amerického bankovního sektoru ale prý podotkli, že kdyby Británie unii opustila, stejné výsady by už pravděpodobně neměla.