Moderní brána do centra Ostravy nacházející se hned u vlakové zastávky Stodolní. Takové jsou poslední vize na využití historického areálu městských jatek. Zázemí by v nich mohlo najít informační centrum, neziskovky, mladí lidé věnující se kulturním projektům…

Prodejna Bauhaus v centru Ostravy letos na jaře skončí. Co bude s ní, ale i se sousedícím areálem městských jatek, stále není jasné.

Jenže to má velký háček. Jatka by nejprve muselo získat zpět do vlastnictví město Ostrava, což nebude jednoduché.

Společnost Bauhaus je totiž sice prodat chce, ale jen společně i se svým hobbymarketem, který se definitivně rozhodla uzavřít. Jak upozornil idnes.cz, v obchodu pro kutily už nyní probíhá výprodej zboží a připravuje se zrušení prodejny.

„V současnosti probíhá výprodej zlevněného zboží v prodejně a k ukončení provozu dojde během zhruba tří měsíců," potvrdil Deníku zástupce Bauhausu Tomáš Hanzlík.

Společnost Janáčkova 22, která je vlastníkem nemovitosti, je podle jeho dalších slov připravena prodejnu pronajmout vážnému zájemci, nebo soubor pozemků a budov, včetně jatek, serióznímu a vážnému zájemci prodat.

Prodejna Bauhaus v centru Ostravy letos na jaře skončí. Co bude s ní, ale i se sousedícím areálem městských jatek, stále není jasné.

„Město Ostrava samozřejmě mezi tyto zájemce z našeho pohledu patří. Zprostředkovaná jednání mezi městem a vlastníkem nemovitostí probíhají už téměř půl roku," uvedl dále Hanzlík s tím, že částku, kterou za budovy a pozemky požadují, řeší přímo se zájemci a veřejně ji nechtějí komentovat.

Zároveň ještě dodal, že Bauhaus se nechce rozloučit s Ostravou natrvalo. Hledá vhodnou lokalitu, kde by postavil svou novou prodejnu.

„V současné době bohužel nemáme v Ostravě a okolí vhodné pozemky, kde bychom novou prodejnu postavili, nicméně pokračujeme ve vyhledávání a počítáme s tím, že do budoucna bude v Ostravě nová moderní prodejna Bauhaus," nastínil Tomáš Hanzlík.

A jaká je tedy šance, že by město koupilo jatka? „Je třeba si uvědomit, že je krize a my počítáme každou korunu. Proto by bylo složité kupovat i prodejnu Bauhausu, u níž není jisté, jestli bychom ji pak dokázali prodat. Kdyby se ale dala koupit jen jatka za přiměřenou cenu, tak bych se to na radnici určitě snažil prosadit. Budeme o tom s Bauhausem jednat," vyjádřil se primátor Petr Kajnar.

Jatka doplatila na špatnou kupní smlouvu

Historicky a architektonicky cenný komplex budov městských jatek z režných cihel nacházející se poblíž Stodolní ulice v centru Ostravy byl vybudován v roce 1881 a postupně modernizován a rozšiřován. Jatka fungovala až do sedmdesátých let minulého století.

Městská jatka patří k nejohroženějším památkám v Ostravě.Nového majitele získala kulturní památka na konci roku 1994. Spolu s celým souborem okolních pozemků ji koupila společnost Bauhaus, která v dané lokalitě chtěla stavět obchod pro kutily. Kupní smlouvu, kterou má Deník k dispozici, tehdy za prodávajícího podepisoval starosta obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Radim Chytka.

Bauhaus tehdy za pozemky zaplatil 1900 korun za metr čtvereční, celkově šlo o částku bezmála 39 milionů korun. Objekt jatek ale dostal k parcelám víceméně jako „bonus", a to za pouhých šedesát tisíc korun.

Ve smlouvě s obvodem se nový majitel zavázal splnit několik požadavků spojených se stavbou svého hobbymarketu. O tom, jak se má chovat k objektu jatek, v ní však není ani řádka, kromě toho, že nelze tuto kulturní památku zdemolovat tak jako jiné stavby, které v té době stály na prodávaných pozemcích.

Sankce za to, že by se nový vlastník o jatka nestaral, případně možnost mu je v takovém případě odebrat, tak ve smlouvě zcela chybějí. Bauhaus navíc tvrdí, že objekt získal v dezolátním a chátrajícím stavu.

„Na objektu jatek jsme provedli řadu oprav různého rozsahu, investice do nich dosáhly řádu milionů korun. Pokud bychom se o jatka nestarali, takřka jistě by již dávno spadla.

Podle našeho názoru jejich stav odpovídá stáří objektu a od doby, kdy současný vlastník nemovitost koupil, se stav rozhodně nezhoršil víc, než by tomu bylo přirozeným vývojem," řekl nedávno Deníku Aleš Pacal, český jednatel společnosti Bauhaus.