Samotné certifikaci předcházelo pečlivě prověření celého výrobního procesu rabínem. "Se samotným nápojem problémy nebyly, protože Becherovka je čistě přírodní bylinný nápoj. Musela se ale zkontrolovat technologie a před stáčením ji vymýt a nechat vyschnout," popsal Darebník.

Ačkoli JBKB do Izraele už vyváží, spojila se s firmou, která do židovské země vozí košer výrobky z jiných zemí. Karlovarský likér by tak mohl najít nové zákazníky, kteří vyžadují prověřené potraviny.

Likérce se už podařilo dohnat propad, který způsobila metanolová aféra z roku 2012. Firma loni vyrobila bezmála sedm milionů litrů likérů. Z toho 90 procent představuje Becherovka - original. "Dokonce jsme loni čtyři měsíce jeli na dvanáctihodinový provoz, což už mnoho let nebylo," řekl Darebník.

Vývoz do Ruska

Ačkoli i JBKB postihla krize na Ukrajině a propad kurzu rublu v Rusku, firmě se naopak dařilo zvýšit vývoz do Polska a Maďarska. "Tím jsme jednak snížili závislost na vývozu do Ruska, které je důležitým trhem, ale také jsme tím diverzifikovali export," dodal Darebník.

Rozšiřování trhu by mohla pomoci i výroba košer likéru. Košer potraviny musí splňovat řadu pravidel, vycházejících z talmudu. Kromě toho, že nesmí obsahovat zakázané složky, nesmí s nimi ani při výrobě přijít do styku. Košer Becherovku by JBKB chtěla stáčet zatím asi dvakrát ročně a ráda by postupně začala nabízet až 80.000 lahví za rok.

V Česku vyrábí košer potraviny z větších firem například výrobce destilátu Rudolf Jelínek nebo výrobce konzervovaných potravin Hamé.
Karlovarská Becherovka v předloňském finančním roce, který skončil v červnu 20014, vytvořila zisk 392 milionů korun, což bylo zhruba dvojnásobek zisku z předchozího roku. Výsledky za loňský finanční rok, který skončil letos v červnu, budou známy zřejmě na konci léta.

Ačkoli JBKB v posledních letech hodně investoval do nových budov, podle Darebníka investice nekončí, i když už nejde o věci na první pohled viditelné. "Šlo hlavně o vybavení výrobních hal. Celkem se investovalo asi 15 až 20 milionů korun. Letos chceme například doplnit linku o zařízení, které bude na kartony lepit štítky podle toho, kam se budou vyvážet. Umožní nám to pak využívat unifikované kartony, které se budou dotiskávat až u nás," popsal Darebník.