Mezi společná témata patří podle Bělobrádka také propojení průmyslového sektoru a vědeckých kapacit. Očekává se, že v pátek Moridi podepíše memorandum o spolupráci s českou Technologickou agenturou (TA ČR), což je jedna z institucí, přes které se rozdělují peníze na výzkum.

Přerovská Precheza, ilustrační foto.
Jak postupovala Finanční správa v kauze FAU? Do týdne vydá vyjádření

"Jsem přesvědčen, že témat najdeme celou řadu. Komercionalizace, internacionalizace, spolupráce s průmyslem anebo i nové výzvy technologií," řekl Bělobrádek po schůzce. Česko podle něj může nabídnout výzkumné kapacity a také program Inter-Excellence, který je zaměřen na zahraniční spolupráci mimo rámec EU.

Návštěva ontarijského ministra vyvrcholí v pátek podpisem memoranda s předsedou TA ČR Petrem Očkem. "Hlavním cílem spolupráce obou institucí je zejména společná podpora projektů aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje," uvedla mluvčí agentury Ivana Drábková. Díky tomu budou moci české podniky a výzkumné organizace spolupracovat s partnery z Ontaria.

Ontario je po Silicon Valley v Kalifornii nejvýznamnější oblastí pro výzkum v Severní Americe. Na výzkum jde 14 miliard dolarů, z převážné části z privátního sektoru, řekl Moridi. Vláda podle něj firmy k investicím do vývoje motivuje dvěma způsoby. Jedním z nich je to, že podstatnou část peněz investovaných do výzkumu stát firmě vrátí, konkrétně 20 až 60 procent. "Pokud tedy do výzkumu a inovací investují 1000 dolarů, jejich skutečné náklady budou nakonec jen 500 dolarů," vysvětlil. Za druhé je to kombinace příznivého nastavení daňového systému, které do Ontaria láká firmy, a podpora univerzit, díky níž tam firmy najdou talentované pracovníky.

Velvyslanci budou jezdit ve vozech Škoda Superb
Čeští velvyslanci přesednou do vozů Škoda Superb

V Česku je podíl soukromého sektoru na financování vědy a výzkumu nižší. V roce 2015 šlo na vědu zhruba 82 miliard korun, z toho 55 miliard z podnikové sféry. Na propojování podniků a výzkumných institucí při financování výzkumu je zaměřen program Delta TA ČR. Právě ten hodlá nyní agentura využít pro spolupráci s provincií Ontario.