Přesný termín je nyní podle Beneše obtížné odhadnout, protože záleží na schválení státní energetické koncepce. Podle Beneše je také nutné ještě před rozhodnutím zajistit návratnost investice.

Americko-japonská společnost Westinghouse, která je jedním z uchazečů o dostavbu Temelína, dnes ale oznámila, že předpokládá, že se o vítězi tendru na stavbu nových dvou bloků rozhodne ještě letos nebo na počátku příštího roku.

„Westinghouse stále očekává, že ČEZ vybere dodavatele technologie na konci roku 2013 nebo na začátku roku 2014 a finální rozhodnutí o investici může učinit později. Vláda tak bude mít dostatek času na vytvoření mechanismů na podporu této investice," uvedl výkonný ředitel Westinghousu v ČR Pavel Janík. „Díky výběru technologie bude také jasnější výše nákladů a způsob zajištění dodávky, což jsou faktory ovlivňující právě výše uvedené mechanismy a rovněž otázky spojené s financováním projektu," doplnil.

„Státní energetická koncepce se teď nachází v situaci, kdy česká politická scéna diskutuje, jestli se nemění podmínky na trhu," řekl dnes Beneš. Podle něj nové analýzy ukazují, že není úplně jisté, zda spotřeba elektřiny v Česku poroste takovým tempem, jaké koncepce předpokládá. „To může mít samozřejmě dopad na to, jestli bude elektřina z Temelína potřeba v roce 2025 nebo 2027 nebo až někdy kolem roku 2030," dodal generální ředitel ČEZ.

Teprve až koncepci definitivně schválí vláda, bude se podle Beneše ČEZ moct rozhodnout o svém dalším postupu. „ČEZ by měl být v souladu se státní energetickou koncepcí, ne naopak," zdůraznil Beneš.

Koncepci vzala vláda loni na vědomí. Před jejím konečným schválením je ale nutné nechat posoudit její dopady na životní prostředí.

Nové bloky by měly elektřinu vyrábět 60 let

Beneš také uvedl, že ČEZ musí dál diskutovat s vládou o možné podpoře pro nízkoemisní zdroje. Jednání začala už s předchozím kabinetem Petra Nečase, s úřednickou vládou Jiřího Rusnoka nyní pokračují. ČEZ usiluje o to, aby pro elektřinu z nových bloků Temelína zajistil na určitou dobu provozu pevné výkupní ceny. Pokud by tržní cena byla nižší, ČEZ by dostával doplatek od státu. V opačném případě by energetická společnost rozdíl mezi tržní a sjednanou cenou do státního rozpočtu odváděla.

O dostavbu Temelína se kromě Westinghouse uchází česko-ruské Konsorcium MIR.1200. ČEZ s oběma společnostmi jedná o vylepšení jejich původních nabídek, další kolo rozhovorů je v plánu v září.

Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína by měla více než zdvojnásobit výkon elektrárny, který nyní činí 2000 megawattů. Náklady na investici se odhadují na 200 až 300 miliard korun. Nové bloky by měly elektřinu vyrábět 60 let.

Temelín