Na financování zakázky se chce podílet Česká exportní banka. „Chceme pomoci českému výrobci vodních turbín, aby mohl obchod uskutečnit," uvedl generální ředitel ČEB Karel Bureš.

Kontrakt ocenil koordinátor podnikatelského programu na Expo František Masopust. „Je příjemné, že se smysluplnost naší snahy o českou účast na Expo potvrdila hned zkraje výstavy podpisem této smlouvy," řekl Masopust.

Zájem o české produkty z energetického sektoru hlásí i další potenciální partneři. „Před před podpisem je velká zakázka v oblasti obnovitelných zdrojů," naznačil šéf ČEB Bureš.

Expo 2017 v Astaně, jehož českou část zahájil 10. června přistřižením pásky prezident Miloš Zeman, je pro tuzemské vystavovatele příležitostí, jak představit vyspělé technologie a uzavřít kontrakty pro jejich využití.

Miloš Zeman
„Malé“ Expo 2017 zahájeno. Byl u toho i prezident Zeman

Společnost Mavel dovezla do Astany vodní turbínu MT – jde o násoskovou Kaplanovu turbínu. Její hlavní výhodou je rychlá a nenáročná instalace, která nevyžaduje výstavbu objektu elektrárny. Návštěvnící si jej mohou prohlédnout v reálné podobě. Nejde o prototyp, nýbrž o funkční turbínu. Vyrobena byla v Benešově za zhruba milion korun. „Věříme, že si na EXPO najde budoucího majitele," sdělil Jan Šíp z Mavelu.

Trendem české hydroenergetiky posledních let je nejen vývoz turbín, servis a engineering, ale také investice do vodních elektráren ve světě. „Třeba v Gruzii provozují Češi nejen 15 elektráren, ale i celou distribuční soustavu. Česká hydroenergetika má ve světě dobré jméno. Máme v tomto oboru dlouholetou tradici a můžeme se pochlubit řadou významných objevů. Také proto jsme se na tento obor na Expo zaměřili," shrnul komisař české účasti na Expo Jan Krs.

Češi mohou nově od začátku tohoto roku pobývat v Kazachstánu až po 30 dní bez víza.
Vycestovat na Expo 2017 do Kazachstánu? Češi na 30 dní bez víza

Českou účast na mezinárodní výstavě EXPO 2017, která potrvá do 10. září, připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Prostřednictvím týmu komisaře nabízí v českém pavilonu celou řadu forem prezentace, kterou mohou využít i společnosti, které v expozici nevystavují.

„Chceme otevřít českým vývozcům dveře k novým partnerům a kontaktům – z řad světové energetické elity i zemí SNS. Jsme připraveni nabídnout konferenční prostory a pomoci jejich prezentaci vůči světové energetické špičce," říká František Masopust, koordinátor podnikatelského programu české expozice na Expo.

Vlastní způsob modernizace uhelných elektráren s modelem Ledvické elektrárny, která je referenční zakázkou firmy, představuje společnost Škoda Praha. Šanci na uplatnění vidí v samotném Kazachstánu, který provozuje desítky zastaralých uhelných bloků z dob SSSR. „Kazachstán, který disponuje obrovskými zásobami uhlí, chce tento sektor modernizovat. Podobně uvažují některé další asijské státy. Další země v regionu by uvítaly modernizaci paroplynových elektráren, s nimiž máme také zkušenosti. Z tohoto pohledu vnímáme účast České republiky jako významnou součást našeho úsilí o obchodní průnik do této části světa," říká člen představenstva Andrej Žiarovský.

O zakázky na Expo usiluje společnost Hedviga Group, která láká na výsledek vlastního výzkumu a vývoje – technologii PTR. Ta spojuje materiálové a energetické využívání organických odpadů  jako jsou například pryže, plasty či biomasa.

Šéf Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák
Svaz průmyslu a dopravy nesouhlasí s rychlým navyšováním minimální mzdy

„Expo 2017 je pro nás obrovská výzva. Začínají se nám ozývat firmy z Číny, Ruska, Indie, Iránu. I v Kazachstánu se už rodí projekt PTR. Rádi bychom tady postavili pilotní jednotku na výrobu elektrické energie, dalším cílem je centrální Rusko," říká Monika Pullmanová, ředitelka pro vývoj a výzkum Hedviga Group.

„Je vždy velkou výhodou, když je podnikatelský subjekt podpořen v daném teritoriu účastí na prestižním sympoziu či výstavě jako je právě Expo 2017 v Astaně. Srovnání s energetickými špičkami je nezbytné, stejně tak pohled na současné energetické vize a trendy," dodává technický ředitel a spolumajitel společnosti Hedviga Group Petr Cuber.

Sněm Hospodářské komory ČR probíhal 16. května v Praze. Vladimír Dlouhý
Vladimír Dlouhý: Vláda drobné podnikatele nepodporuje, naopak jim škodí