„Doufáme, že toto opatření bude platit co nejpozději a bude stačit, že ho čerpací stanice splní odkazem na webové stránky ministerstva, kde bude toto uvedeno,“ řekl výkonný ředitel České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Jan Mikulec.

Povinnost vyplývá z evropské směrnice o zavádění infrastruktury pro alternativní paliva, která byla přijata už v roce 2014. Její autoři si od takového porovnání slibují, že spotřebitelé budou mít možnost lépe posoudit náklady na jednotlivá paliva na trhu.

Jako alergeny

Komise vybrala ke srovnání palivo, které je rovněž fosilní a má jen nižší emise CO2, a oxidů dusíku. Prodeje CNG přitom dlouhodobě stagnují a větší podíl na trhu už začínají mít elektromobily.

Jak ale náklady porovnávat? Podle komise bude muset každý stát vybrat jedno referenční auto s benzínovým a plynovým pohonem a porovnat náklady na spotřebu na ujetých sto kilometrů podle technického průkazu.

Pracovní skupina na ministerstvu průmyslu a obchodu zatím řeší, jak toto nařízení uvést do praxe. Třeba jakým způsobem se budou informace uvádět: zda bude stačit odkaz na webové stránky, vyvěšený papír u obsluhy, nebo naopak v přísné podobě, kdy by muselo být porovnání hned u ceny paliv.

Petrolejáři se netají tím, že ho považují za nepříliš šťastné. Přirovnávají ho k povinnosti uvádět alergeny u jídel v restauracích. „Ti, pro které to bylo důležité, to řešili už sami dávno, a nepotřebovali k tomu tuto povinnost,“ řekl člen představenstva Martin Kubů. Není ani jasné, jak se má vybrat „referenční auto“, ze kterého budou náklady na jízdu pumpy či stát vypočítávat.

Značení paliv

Jisté je, že oficiálně tento model nebude nikde uveden. „Půjde o naprosto nevypovídající údaje a jen to zvýší nároky na obsluhu čerpacích stanic. Budou muset vysvětlovat, proč takové údaje vůbec zveřejňujeme a k čemu slouží,“ říká Jan Duspěva, šéf státního Čepra a ČAPPO. Čerpací stanice čeká od 12. října i jiná změna z evropské legislativy, která situaci zpřehlední: jednotné značení paliv. Paliva budou rozdělena do tří skupin.

Benzinová ponesou označení v kruhu, naftová ve čtverci a plynná v kosočtverci. Písmena v uvedených symbolech budou značit typ biosložky, číslo podíl biosložky, popřípadě již známé označení typu plynu (například CNG nebo LPG).