Deník udělal aktuální srovnání ve čtvrtek 14. září dopoledne na pumpách stejné značky (Orlen/Benzina) vzdálených od sebe zhruba 10 kilometrů - jedna je v Česku, v Karviné, druhá v Polsku, v obci Žibřidovice.

A rozdíl byl doslova šokující. Zatímco na největší benzinové stanici v Karviné prodávají litr Naturalu 95 za 40,20 korun, v Polsku, tři kilometry za hranicí jsme zaplatili za litr 6,19 zlotého. To je po přepočtu na koruny při čtvrtečním kurzu zlotého 34,50 korun.

Ilustrační snímek
Paliva v Česku i nadále zdražují. Cena benzinu se přehoupla přes 40 korun

U nafty je rozdíl podobný. V Polsku ji u stanice Orlen lze koupit za 6,12 zlotého, v Karviné na Orlen/Benzina za 39,90 korun.

Zhruba před dvěma měsíci se ceny na obou stranách hranice srovnaly a nákup pohonných hmot u polské benzinky nebyl cenově výhodný. To se však změnilo a vzhledem k tomu, že ekonomové v Česku avizují další zdražení, bude tankování v Polsku jednoznačně výhodnou alternativou.

Řidiči, bude hůř

Podle čtvrtečních informací, které se odkazují na údaje společnosti CCS, benzin ve středu 13. září poprvé od loňského listopadu překonal v celorepublikovém průměru cenu 40 korun za litr. Za uplynulý týden vzrostla jeho cena o 20 haléřů na 40,05 korun za litr. Nafta ovšem zdražuje ještě mnohem výrazněji.

Pohonné hmoty v Česku prudce zdražují. Jen za uplynulý týden se ceny zvedly o desítky haléřů. Podle expertů za to může zdražující ropa a má být ještě hůř
Drahá ropa brání rychlejšímu poklesu inflace. Paliva v ČR citelně podraží

Za poslední týden stoupla její cena o 70 haléřů na litr, na včerejších 38,88 korun za litr. Nafta je tak nejdražší od loňského prosince, kdy se z ní ale ještě odváděla nižší spotřební daň. K letošnímu 1. srpnu se zvýšila spotřební daň z nafty o 1,50 koruny na litr, což včetně DPH činí 1,80 koruny na litr.

„V příštím týdnu se řidiči v Česku musí připravit na další výraznější zdražení pohonných hmot. Bude v rozsahu zhruba 50 haléřů na litr v případě benzinu a bezmála jedné koruny v případě nafty. I cena nafty by tak měla ještě během září překonat hranici 40 korun za litr,“ říká hlavní ekonom Trinity bank Lukáš Kovanda.