Hejtmani vidí v cut-off score první pomoc, která by mohla zastavit propadající se úroveň českého školství. Hospodářská komora ale vidí hlavně pokles počtu absolventů zejména u těch oborů, v nichž zaměstnavatelé již nyní horko těžko shánějí pracovníky.

Ilustrační foto.
Hejtmani volají po ztížení přijetí na maturitní obory. Odborníci to zavrhují

„Pevná bodová laťka pro přijetí na střední školy by mohla způsobit, že se některé obory vůbec neotevřou,“ uvedl prezident svazu Jaroslav Hanák. Podle něj by ani na minimální bodovou hranici nedosáhlo 68 až 73 procent žáků hlásících se na některý z učebních oborů.

Více kompetencí pro kraje

„Zkušenosti ze zahraničí nám navíc ukazují, že cut-off score znevýhodňovalo děti ze sociálně slabších rodin, které si nemohly dovolit placené doučování,“ přisadil si Hanák.

Svaz průmyslu přesto nechce sabotovat veškerou aktivitu krajů. „Podporujeme návrh Asociace krajů, který by navýšil kompetence kraje coby zřizovatele škol vyjednávat s ředitelem školy o počtech otevíraných tříd a nabíraných žáků,“ nastínil Hanák řešení. Navrhl také, aby byly zveřejňovány výsledky žáků, zkvalitněno kariérní poradenství a rozšířena praktický výuka v rámci duálního vzdělávání.

Ilustrační foto.
Jednotné minimum na střední školy by znevýhodnilo sociálně slabé, tvrdí učitelé