Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů, umožní na podzim letošního roku ve spolupráci s karetní asociací Visa platit kartami bezkontaktně, tedy bez nutnosti vložit platební kartu do čtecího zařízení. Banka o tom dnes informovala v tiskové zprávě. V současnosti mohou zákazníci využívat bezkontaktní platby v řadě evropských zemí, včetně Slovenska či Polska.

Na rozdíl od standardní platby kartou nová technologie umožní zákazníkům platit kartou pouze přiložením karty ke čtečce speciálního terminálu. Ta si přiložením karty do vzdálenosti 5 cm a pípnutím kartu načte a platbu do 500 Kč uskuteční bez nutnosti zadat PIN.

Na zavedení bezkontaktních plateb jev ČR připravena i karetní asociace MasterCard. „V současnosti koordinujeme sérii projektů pro implementaci technologie PayPass v jednotlivých bankách v letech 2011 – 2012. Každá banka rozpracovává vlastní strategii následného zavádění technologie na český trh,“ uvedl obchodní ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku Pavel Javorský.

Supermarkety i kavárny

Spořitelna nyní prý již jedná s konkrétními obchodníky. Využití bezkontaktního způsobu placení je podle banky široké, a to od minimarketů po super a hypermarkety. Dále by platby měly být možné v prodejnách rychlého občerstvení, v restauracích nebo kavárnách. Platební karty budou duální, to znamená, že umožní klientům oba způsoby placení - kontaktní i bezkontaktní.

"Samotná transakce se u bezkontaktních karet uskutečňují za méně než jednu vteřinu. Zákazníci tak nemusí řešit, zda mají po kapsách drobné pro nákup kávy a novin, či dostatek hotovosti na zaplacení každodenního nákupu," uvedl regionální manažer asociace Visa Europe pro ČR Miloslav Kozler.

Kartu zákazník nedá z ruky

Zákazník při bezkontaktním placení kartu nevydává z ruky a může tak po celou dobu transakce dohlížet na její průběh. Pokud karta zaznamená několik po sobě následujících bezkontaktních transakcí, bude nutné kartu vložit do kontaktní části platebního terminálu a transakci potvrdit zadáním PIN. Toto opatření slouží jako potvrzení, že uživatel karty je jejím držitelem, což snižuje možnost podvodu v případě odcizení či ztráty karty.

Bezkontaktní platební technologie byla poprvé v Evropě představena ve Velké Británii v roce 2007. Na Slovensku byla bezkontaktní technologie použita například pro bratislavskou městskou kartu. Kartu je možné použít při nákupu zboží a služeb se speciálními slevami nebo jako vstupenku do knihovny. Ve spolupráci se společností MasterCard plní i funkce běžné platební karty včetně použití při mezinárodním platebním styku. Karta slouží i jako předplacená jízdenka v bratislavské městské hromadné dopravě. V Praze tzv. karta opencard slouží mimo jiné jako tramvajenka, průkazka do knihovny a držitelé na ni také získají různé slevy.

Čtěte také: Samolepka umožní platit i hodinkami