„Adware řadíme mezi takzvané potenciálně nechtěné aplikace, které se do napadených zařízení stahují společně s některými nástroji – například video přehrávači, manažery stahování souborů a PDF generátory – volně šiřenými po internetu. Poté, co jsou nainstalovány, zobrazují například vyskakovací okna s reklamou, bannery a podobně. Pro jejich autory jsou zdrojem peněz, které plynou z reklamních prokliků,“ vysvětluje Miroslav Dvořák, technický ředitel české pobočky společnosti.

Největší podíl mezi viry zaujímá škodlivý kód s označením JS/Adware.Agent.AA. Ten však není jediným roznašečem adwaru v českém online prostředí. „Podíl adware na internetových hrozbách v České republice během letních prázdnin výrazně roste. Během července se do první desítky zachycených škodlivých kódů dostaly hned tři adwary, které dohromady představovaly víc než pětinu všech detekcí, konkrétně 21,06 procenta,“ upřesňuje Dvořák.

Pokles naopak zaznamenal virus JS/CoinMiner, prostřednictvím něhož mohou útočníci váš počítač přeměnit na těžírnu virtuálních měn, jako je například BitCoin, Ethereum nebo Ripple. Takový škůdce dokáže využít většinu výkonu napadeného přístroje, čímž značně zpomalí jeho chod.

Na ústupu je i kód SMB/Exploit.DoublePulsar, který napadá počítače s neaktualitzovaným operačním systémem Windows a v loňském roce se podílel na šíření ransomwaru WannaCry. Ten dokázal zašifrovat data na pevném disku počítače a za jejich opětovné zpřístupnění požadoval po uživateli „výkupné“ ve výši 300 dolarů (asi 6,5 tisíce korun).