Každý čtvrtý automobil v České republice je úředně omlazený a každý desátý má pozměněné parametry v technickém průkazu, vyplývá z průzkumů Sdružení na ochranu vlastníků automobilů.

Koupí ojetého vozu tak zákazník podstupuje především dvě rizika: pořízení vozu s technickou vadou nebo kradeného. Pokud policie zjistí, že auto bylo odcizeno, majiteli je okamžitě odebráno. „Nezbývá mu pak než vymáhat peníze od prodávajícího nebo dodatečně po prošetření na pachateli,“ uvedla mluvčí policie Jana Bartíková.

„Koupil jsem si auto loni, a i když bylo v perfektním stavu, veřím, že počet najetých kilometrů určitě nebyl pravdivý,“ uvedla jeden z dalších problémů Marie Hošková z Olomouce.

Právě omlazování automobilů přetáčením tachometrů je častou praxí podvodníků. „Znám servis, kde si tímto přivydělávají. Zájemce zaplatí zhruba tisíc korun,“ řekl čtyřiatřicetiletý muž z Olomouce, který si nepřál být jmenován.

Sami provozovatelé autobazarů přiznávají, že proti těmto nekalým praktikám jsou leckdy bezmocní. Aby zákazník nekoupil auto poškozené, je lepší se obrátit na odborníky. „Je to běžná praxe, že se lidé přijedou poradit, aby se vyhnuli koupi zajíce v pytli,“ uvedl mechanik autoservisu Bačík Miroslav Válek.

Seriózní autobazary by mu měly povolit prohlídku auta nezávislým odborníkem. „Nejsem proti, když se jedná o nepříliš vzdálený servis, se kterým se zákazník předem domluví,“ tvrdil Žvak. Některé autobazary vydávají certifikáty servisu na požádání, ale zákazník za ně musí zaplatit.

Cena služby je různá. Například prověření VINTEST stojí na osobní automobil od 4500 do 6290 korun. „Velký zájem o certifikáty mezi klienty zatím podle autobazarů není. „Vyžadují je většinou jen lidé, kteří si berou na nákup úvěr,“ konstatoval majitel autobazaru Auto-M Bronislav Lukáš. Autobazar AAA Auto vyhoví zákazníkovi, pokud certifikát vyžaduje.

„Poskytujeme navíc každému klientovi doživotní záruku, že vůz není kradený a jeho stav odpovídá údajům v dokumentaci. Prověřujeme více jak sto parametrů u každého auta,“ tvrdil tiskový mluvčí AAA Auto Milan Smutný.

Ne všechny autobazary však ověřování důvěřují. „Několikrát se mi stalo, že přijel zákazník s autem ve špatném stavu od větší společnosti, která mu na něj vystavila certifikát. Proto je to pro mě cár papíru,“ vysvětlil Žvak.

Od srpna si může každý zájemce na internetovém inzertním portálu www.AutoCaris.cz v sekci PROVĚŘENÉ VOZY zdarma vytisknout výpis z osvědčení o původu vozidla PROVIN nebo VINTEST. Systém VINTEST kontroluje původnost identifikátorů vozidel. PROVIN je dokladové prověření původu vozidel v zahraničí prostřednictvím mezinárodního informačního Systému OCIS.

Jeho cílem je zjištění, zda je legislativní minulost vozidla bez závad. Každý motorista si může vyhledat i skutečný rok výroby auta sám v internetové aplikaci ROKVY. Systém obsahuje přibližně dvacet milionů záznamů. Po zadání sedmnáctimístného identifikačního čísla vozidla - (čísla karoserie VIN) mu systém obratem poskytne správný rok výroby.