Na alpské svahy zamíří každou zimu zhruba půl milionu českých lyžařů. Ne všichni však odjíždějí pojištěni. Řekl bych, že je to velká lehkovážnost. Pokud se na sjezdovce něco stane a lyžař má pojistnou ochranu, nejméně polovina starostí je pryč.

Risk se nevyplácí

Lyžování v cizině bez cestovního pojištění může totiž člověka finančně zruinovat. A naopak, dobrá pojistka ušetří i statisíce za případné lékařské ošetření. Jen účet za jeden z nejběžnějších úrazů při lyžování, zlomeninu končetiny, se na zimní dovolené v alpských zemích pohybuje kolem čtyř set tisíc korun.

Riziko úrazu je přitom na sjezdovkách vysoké a Evropský průkaz zdravotního pojištění na vše nestačí. Sjednání cestovního pojištění online je navíc záležitostí několika minut, přičemž takový krok je navíc často spojen i se zajímavou slevou.

Tento průkaz garantuje v členských státech Evropské unie a několika dalších zemích nezbytnou péči hrazenou z veřejných zdrojů, což však může být málo. Tato péče je poskytnuta za stejných podmínek, jaké platí pro občany daného státu, což se pochopitelně vztahuje i na spoluúčast. A ta je v mnoha zemích značná. Vůbec se pak nehradí transport do Česka, náklady na převoz vrtulníkem (30 až 130 000 korun) a zásah horské služby.

Pojištění léčebných výloh a pojištění odpovědnosti za způsobené škody to je základní kombinace, kterou byste si měli vzít s sebou. Stěžejní je pojištění léčebných výloh, kryjící riziko onemocnění nebo úrazu.

Užitečný internet

Z něho se hradí náklady na ošetření, léky, hospitalizaci a neodkladnou operaci, stejně jako náklady na přepravu na ambulanci, případně do vlasti. Kromě toho má pojištěná osoba nepřetržitě podporu asistenční služby v češtině. Její pracovníci doporučí zájemci vhodné zdravotnické zařízení, domluví se s lékaři a v případě nutnosti zajistí transport domů.

Pojištění odpovědnosti ochrání rodinnou kapsu zase v případě, že na horách někoho zraníte nebo způsobíte jinou škodu.

Je ideální porovnat si služby pojišťoven na internetu. Například se serverem Chytrý Honza si snadno a rychle vyberete až ze 47 nabídek cestovního pojištění.

JIŘÍ PATÁK
Autor je ředitelem portálu Chytryhonza.cz.