Produkty označené logem BIO jsou výrobky ekologického zemědělství, které hospodaří s kladným vztahem ke zvířatům, půdě a rostlinám bez použití umělých hnojiv nebo chemických postřiků.

Jedná se o pokrokový způsob hospodaření, který bere ohled na přirozený koloběh. Od roku 1994 je ekologické zemědělství součástí zemědělské politiky Evropské unie.

Supermarkety se biovýrobkům nebrání

Velké množství výrobků označených logem BIO prodává supermarket Kaufland. „Na biopotraviny se zaměřujeme již od roku 2004 a prodáváme na sto druhů,“ sdělil Michael Šperl s tím, že zájem zákazníků se vyvíjí pozitivně, nejen díky kampaním.

Také supermarket Terno nabízí na 150 druhů BIO produktů, například mouku, těstoviny, luštěniny, dětské výživy nebo šťávy. Podle vedoucí prodejny Věry Kalendové je tendence prodeje vzrůstající a stále více zákazníků je vyhledává.

Veškeré biopotraviny obsahují větší množství vitaminu C a nezbytných minerálů, jako jsou například vápník, hořčík nebo železo. Naopak neobsahují žádné přídatné látky, které mohou způsobovat zdravotní problémy.

Není bio jako bio

Všechny bio výrobky musí být označeny certifikovanou značkou.

Nápisy typu „čistě přírodní potravina“ nebo „ekopotravina“ představují pouze tvrzení výrobce a v žádném případě se nejedná o biopotravinu.

Takže pokud český produkt bude označen jako ekologický a nebude mít na obalu státem certifikovanou značku BIO a kód CZ–KEZ, předejte tuto informaci na adresu kez@kez.cz nebo bioliga@pro–bio.cz.

Ekologická může být i kosmetika

Není žádným tajemstvím, že biovýrobky jsou podstatně dražší, takže pokud chcete trochu ušetřit a zároveň žít zdravěji, kupujte produkty přímo na ekofarmách, nebo mimo sezonu kupujte pouze zavařené nebo sušené biopotraviny. Poslední možností je založení vlastní biozahrádky.

Nejen potraviny mohou být bio. K dostání je také kosmetika nebo drogerie, které jsou vyrobeny z produktů ekologického zemědělství a samozřejmě nejsou testovány na zvířatech.

Také si můžete pořídit oblečení z biobavlny nebo speciální biokuchařku, kde najdete spoustu receptů.
Z biopotravin vaří i kuchaři, například v hotelu Ritz v Londýně.

Moravan nabídne biohovězí

PETŘVALD - Zemědělský podnik Moravan Petřvald zahajuje zpracování a výrobu masa a masných výrobků v biokvalitě. Dodávky jatečního skotu budou zajišťovány z ekologických farem zejména z oblasti severní a jižní Moravy. Od října bude dodávat na trh všechny druhy výsekového masa, během příštího roku plánuje uvést i vlastní uzenářské výrobky.

Výrobky budou distribuovány do smluvního obchodního řetězce, z části do dvanácti firemních prodejen a vybraných stravovacích zařízení. Podle jednatele Moravanu Petřvald Jaroslava Vavříka představuje program Moravské biohovězí pro podnik i věc prestiže. „Chceme se zaměřit zejména na kvalitní zpracování masa po porážce, které výrazně ovlivňuje konečnou chuť výrobku,“ dodal Vavřík.

Za výhodu firmy považuje možnost skladovat maso v řízené atmosféře, aby dosáhlo optimální zralosti. Projekt přivítali i zástupci Svazu ekologických zemědělců Pro-Bio, kteří se na něm podílejí. „Projektů, které dovedou ekologickou produkci až ke konečnému spotřebiteli, je v ČR zatím málo,“ vysvětlil zástupce Pro-Bio Petr Trávníček.

(lap)