První zmínka o tom, že by mohla stát v obci pod Velkým Javorníkem biostanice, byla v první polovině roku 2007. Tehdy se uskutečnilo jednání Svazu měst a obcí na ochranu beskydského regionu, kde se potvrdil dlouhodobý zamítavý postoj k otevření frenštátských dolů. Zde byli pozváni také zástupci firmy BIOEN CZ, která biostanice nabízí, a protože šlo o plně automatizovanou a uzavřenou stavbu, zástupci Veřovic o ni projevili zájem.

Poté byli o tomto záměru informováni také obyvatelé obce. Ohlas byl vesměs kladný, a tak přistoupilo veřovické vedení k jednacímu stolu s firmou BIOEN CZ. Obec počítala, že získá na celý projekt až osmdesátiprocentní dotaci, avšak ministerstvo životního prostředí finanční prostředky zamítlo. „Situace se změnila v tom, že dneska nejsou dotace pro obec vůbec, jsou jenom pro obchodní společnosti, ve výši čtyřiceti procent,“ sdělil Břetislav Piterák, starosta Veřovic. Ovšem každá obchodní společnost musí mít nějaký majetek, a to obec není schopna zajistit.

Poté byl návrh, že se obchodní společnost založí firmou BIOEN CZ, která by díky tomu byla majoritním vlastníkem biostanice. Na tom se však místní zastupitelé neshodli. „Vzhledem k tomu, že i společnost BIOEN CZ má asi nějaké problémy získat úvěry, jsme došli k závěru, že momentálně nemá cenu takhle pokračovat. Proto jsme navrhli firmě BIOEN CZ odstoupení od mandátní smlouvy dohodou, a to se nyní řeší,“ popsal aktuální situaci starosta.

Bez peněz to nejde

Piterák nevylučuje, že by se v budoucnu mohla biostanice ve Veřovicíh postavit, ale zároveň si je vědom současné finanční krize. „Bez peněz to nejde, a než se z toho ekonomika vyhrabe a situace se stabilizuje, banky nebudou mít zájem úvěry dávat. Nevěřím, že během dvou let někdo do výstavby biostanice půjde,“ uznal Břetislav Piterák.

Pokud se zájemce o výstavbu a provoz biostanice ve Veřovicích najde, nebude muset řešit problémy s místem a pozemky. Ty obec po pravé straně ve směru na Ženklavu již odkoupila, a také územní plán je již vyřešen. Vývoj biostanic jde neustále kupředu, a Piterák se domnívá, že za pár nemusí být vůbec problémové: „Dneska, kdo bude chtít uspět na trhu, musí udělat také opatření, že biostanice nemůže smrdět,“ řekl starosta a dodal, že hlavní přínos vidí v tom, že biostanice likviduje odpad, kterého je každým rokem mnohem více.

„Moje představa je ta, že biostanice bude zároveň likvidovat bioodpady a na druhé straně ještě vyrobí nějakou elektřinu nebo teplo. Ztraceno to do budoucna úplně není, ale momentálně je situace taková, jaká je,“ uzavřel Břetislav Piterák.