V rámci vyvrcholení politických, technologických a ideologických diskusí o rostoucím významu měny bitcoin se část zainteresovaných osob shodla, že zcela nová měna nazvaná Bitcoin Cash by mohla pomoci koncept proměnit směrem k masovému užívání.

"Léto bylo bojem mezi konkurenčními vizemi," řekl americké CNN k rozštěpení bitcoinu Zaki Manain, nezávislý odborník na šifrovací techniky. Aby se bitcoin mohl stát jednoduchým globálním platebním systémem pro každého, musí překonat porodní bolesti. Pro některé to však znamená, je třeba vytvořit zcela novou měnu pomocí podobného softwaru.

Bitcoin je postaven na systému, který se nazývá blockchain. Blockchain je veřejný seznam, obsahující všechna transakční data od každého, kdo měnu používá. Transakce jsou přidávány do bloků, které tvoří řetězec, a každá transakce musí být zaznamenána. Ale tyto bloky jsou v současnosti plné a transakce se tak zpomalují.

V současné době je v průměru asi 1700 transakcí, které lze uložit za pomocí blockchainu. Jde o přibližně tři transakce za sekundu. To není moc. Například platební společnost Visa zpracovává tisíce transakcí za sekundu.

Vzhledem k tomu, že se bitcoinové bloky stávají příliš přetíženými, může sae stát, že si něco koupíte, ale vaše platba nebude ještě hodiny poté schválena.

Bitcoinová komunita se pokoušela tento problém vyřešit zavedením změny pravidel v jeho softwaru. Tato změna by umožnila lidem udělat více transakcí na každý blok. Nové pravidlo by mělo být přijato tento měsíc. Pro některé uživatele to však nebylo dostatečné a proto přichází Bitcoin Cash.

To, zdali se nová měna uchytí, bude důležitým milníkem nejen v rámci bitcoinové komunity, ale jako celkové zhodnocení toho, zdali mohou nové kryptoměny konkurovat těm klasickým.