Průkopnická kryptoměna se za dobu své existence dočkala stovek napodobenin, ale do dnešních dní si mezi nimi uchovala zřetelně dominantní postavení. Bitcoin je cennější více než dvě tisícovky konkurenčních kryptoměn dohromady. Úhrnná hodnota dnes existujících bitcoinů dosahuje úrovně letošního státního rozpočtu České republiky.

V současnosti se jeden bitcoin prodává za cenu kolem 85 tisíc korun. Převážnou dobu své existence však se však jeho kurz držel hluboko pod 30 tisíc korunami. Výjimkou byla bublina z přelomu let 2017 a 2018, kdy jeho cena vylétla až nad 400 tisíc. Bitcoin tak rozhodně není ani po deseti letech žádným bezpečným přístavem.

Vysoce nestabilní alternativa

„Při svém spuštění a částečně dosud je vnímán jako platidlo, které bude s to odolat nestabilitě spjaté s tradičním bankovnictvím,“ připomněl jeden z paradoxů kryptoměn hlavní ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda. Za popularitou bitcoinu podle něj stojí finanční krize, která obnažila zranitelnost tradičních světových měn. „Vytěžení úvodního bloku „genesis“ doprovázelo ohlášení, které inspiroval titulek z listu The Times z téhož dne, podle kterého byl britský ministr financí krůček od druhého záchranného programu bank,“ upřesnil Kovanda.

Bitcoin - ilustrační foto
Bublina splaskla. Cena bitcoinu se letos propadla o 75 procent

Od klasických měn nich se bitcoin odlišuje nejen tím, že nepodléhá žádné státem ovládané centrální autoritě a obchází banky coby prostředníky transakcí. Jeho tajemný autor známý světu pouze pod přezdívkou Satoši Nakamoto ho navrhl tak, že bitcoinů bude vytěženo jen 21 milionů. Po roce 2140 nepřibude ani jeden jediný navíc. Růst počtu bitcoinů se navíc v průběhu času snižuje, náklady na vytěžení jednoho rostou, a tím je do kryptoměny pevně zakódována inflace.

Momentálně kryptoměny zažívají opak toho, co před rokem. Přepjatě bujarou až bezbřeze euforickou náladu kolem bitcoinu vystřídal hluboký pesimismus a potemnělá rezignovanost. „Žádný z těchto pocitů nemá opodstatnění v realitě a trh může svojí rovnovážnou, „objektivní“ cenu najít teprve tehdy, až nerealistické dojmy a očekávání čas odplaví,“ domnívá se Kovanda. Podle něj by bylo velmi předčasné domnívat se, že dny bitcoinu jsou definitivně sečteny.

Ilustrační foto
První v Evropě. Expobank spouští účet, který umožňuje obchodovat s bitcoiny