Vzemi totiž loni vyšlo 54titulů sfilmy na Blu-ray discích, zatímco na HD DVD vtuzemsku vyšel film jediný– Hřebejkův snímek Horem pádem. VČesku tak měla válka onástupnictví po klasických DVD ještě jednoznačnější průběh, než činil průměr vzahraničí. Podle průzkumů byl poměr prodaných filmových disků svysokým rozlišením za poslední lednový týden ve světě 81procent pro Blu-ray ku 19procentům pro HDDVD.

VČesku vydává Blu-ray disky zatím pouze Bontonfilm, který nabízí snímky amerických filmových studií Sony Pictures a Columbia Pictures, které vlastní společnostSony.

Kvýraznému rozšíření nabídky filmů na Blu-ray discích by mělo dojít letos. „Pro letošek se chystá ivůbec první český Blu-ray. Bude to film Gympl, který vyjde 24.března,“ řekla Deníku Mirka Nezvalová ze společnosti Bontonfilm. Ve vysokém rozlišení se má do prosince objevit zhruba patnáct českých snímků, včetně Svěrákova Tmavomodréhosvěta.

Formát budoucnosti

Rozšiřovat se má izahraniční nabídka. Společnost Magic Box avizovala, že ve druhé polovině roku možná vydá tituly na Blu-ray zprodukce WarnerBros.

Také mezi přehravači se vČesku prosazuje Blu-ray. „Na začátku příchodu HD médií a formátů jsme se rozhodli, že nejnadějnějším formátem budoucnosti bude blu-ray. Proto jsme do naší nabídky nezařadili samostatné HD-DVD disky ani přehrávače. Dnes se ukazuje, že toto rozhodnutí bylo zcela správné,“ řekl Deniká Jiří Klíčník, generální ředitel Electro World Česká republika. Zájem opřehravače podle něj od letoška razantněroste.

„Vloňském roce jsme poprvé zaznamenali zájem oblu-ray a zejména spříchodem roku 2008se situace razantně změnila. Když se podíváme na prodejní čísla, tak jsme za druhou polovinu roku 2007prodali tolik blu-ray přehrávačů, jako za první dva měsíce tohoto roku. Tato čísla nám potvrzují, že high definition formáty přišly také do České republiky,“ dodal Klíčník.