Boeing podle tradiční zprávy vydávané jednou za měsíc dodal za červen pouze deset letadel, z toho jen tři osobní. Za první polovinu roku dodal celkem 70 letounů, loni za prvních šest měsíců dodal 239 letadel. Airbus za první pololetí dodal zákazníkům 196 strojů, z toho 36 v červnu. Už loni Airbus výrazně zvítězil v počtu zakázek i dodávek nad Boeingem, letos se náskok ještě více zvyšuje.

Za červen získal Boeing jedinou novou objednávku: na jedno nákladní letadlo 767 od FedEx. Současně vymazal celkem 183 zakázek za jediný měsíc. Za první pololetí tak firma sice získala 59 nových objednávek, pokud se započítají i zrušené zakázky, je v záporné bilanci 323 letounů. Po započtení zakázek, které zákazníci ještě nezrušili, ale Boeing už s nimi nepočítá, jde dokonce o 784 strojů.

Airbus v červnu přišel pouze o jedinou zakázku. Viceprezident Boeingu Greg Smith označil jako důvod situaci vliv pandemie Covid-19, nevyloučil další omezení produkce.

Ztráta zakázek na 737 MAX

Překvapením je výrazně větší úbytek zakázek na 737 MAX. Zatímco původní odhady mluvily o necelé pětistovce letadel, ve skutečnosti Boeing přiznal ztrátu zakázek na 805 letadel. Z velké části jde o letadla, kde oficiálně nepřišla zrušená objednávka, ale Boeing už nevidí velkou naději, že je někdy zákazníkům dodá a podle pravidel amerického účetnictví je škrtl.

V seznamu není například ještě zakázka pro Norwegian, který nedávno oznámil odstoupení od smlouvy. V červnu zrušila zakázku na 30 strojů leasingová společnosti BOC Aviation, 17 letadel odmítl Avolon, šest strojů zrušil rumunský Blue Air a pět další leasingový hráč: ACG. Další dvě letadla už nechce neznámý zákazník. Po redukci má Boeing celkem 3 550 objednávek na 737 MAX.