S vlekoucími se potížemi s tímto letadlem se ovšem musejí potýkat letecké společnosti, které mají tento typ aeroplánu ve svých flotilách. V Česku je to například společnost Smartwings. „Podle předběžných výsledků celková škoda ke konci roku přesáhne 1,5 miliardy korun,“ uvedla mluvčí společnosti Vladimíra Dufková. Je to vůbec poprvé, kdy společnost uvedla, kolik ji uzemnění boeingů stálo.

Nicméně Smartwings ve svých plánech na příští rok počítá s provozem s letadly, která Boeing už dodal. Těch je sedm. Naopak nepředpokládá, že by létala se stroji, které jsou zatím odstavené ve Spojených státech. Dosud společnost Smartwings plánovala, že letadla začnou létat od dubna, nově na základě vývoje posledních dní termín posunula na 1. května.

„Situace je pro nás komplikovaná a vzhledem k ne-ustálému posouvání termínu návratu 737 MAX do provozu pracujeme s více scénáři a přijímáme veškerá opatření tak, abychom minimalizovali dopady uzemnění letadel 737 MAX na provoz skupiny a naše klienty,“ dodala Dufková.

Posílení provozů Českých aerolinií

Dopravce se současně rozhodl posílit provoz Českých aerolinií pořízením tří airbusů A320. První z nich už má svoji registraci OK-HEU. Jde přitom o osmnáct let staré letadlo po francouzské společnosti Air France a Brussels Airlines. Dopravce si ho pronajal na šest let. V provozu má být od února. Současně společnost jedná o pronájmu dalších dvou A320. „Budou využívána v rámci celé skupiny Smartwings,“ dodala Dufková.

Zastavení výroby letadel 737 MAX, která po dvou tragických haváriích s 346 oběťmi na životech nesmějí od letošního jara do vzduchu, oznámil Boeing včera.

Z provozu v Rentonu u Seattlu na západě Spojených států ale podle ČTK nehodlá propustit žádného ze zhruba 12 tisíc zaměstnanců, neplánuje pro ně ani nucenou dovolenou. V reakci na zprávu o zastavení výroby včera klesaly akcie evropských dodavatelů Boeingu, zatímco akcie Airbusu, tedy hlavního konkurenta, zpevňovaly. Boeing uvedl, že zaměstnanci, kterých se pozastavení výroby týká, budou dál pracovat v pozicích souvisejících s letadly 737, případně je firma dočasně přeřadí na jiné projekty.