K novým jménům na seznamu světové elity patří se 7,2 miliardy dolarů (162 miliard korun) Tim Sweeney, kterému se s hrou Fortnite podařilo oživit trh videoher, nebo majitel energetické společnosti Endeavour Energy Resources Autry Stephens s 11,4 miliardy (257 miliard korun). Další je se čtyřmi miliardami dolarů nejlépe placená ředitelka v Británii, spolumajitelka sázkařské webové stránky Bet365 Denise Coatesová. Na index se nově zapsalo 31 jednotlivců.

Celkově si letos nejlépe vedli miliardáři v Singapuru, kteří své jmění zvýšili o 2,5 miliardy na 38 miliard dolarů (969 miliard korun). Nejbohatším mužem planety je ale se 123 miliardami dolarů (3,1 bilionu korun) zakladatel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos, které mu se podařilo přidat k majetku 24 miliard (612 miliard korun), přestože v závěru roku kvůli situaci na akciové burze tratil. Od září odepsal 45 miliard dolarů (1,15 bilionu korun). Druhý největší zisk, a to 8,6 miliardy dolarů (219 miliard korun), si letos připsal Lej Ťün, zakladatel a šéf výrobce chytrých telefonů Xiaomi.

Mezi těmi, co letos tratili nejvíce, jsou na prvním místě Američané, které zejména prosincový propad na finančních trzích připravil celkem o 76 miliard dolarů (1,94 miliardy korun). Nejvíce majetku odepsal Mark Zuckerberg, jehož Facebook se potácel z krize do krize. Jeho jmění kleslo o téměř 20 miliard na 53 miliard dolarů (1,35 miliardy korun).

Babiš vypadl, Kellner atakuje první stovku

Z indexu Bloombergu letos vypadlo 50 osob včetně 11 z Číny nebo Hongkongu, devíti z USA a čtyř z Ruska. Patří k nim také ruský magnát Oleg Děripaska. Čistá hodnota jeho majetku klesla na rekordní minimum kvůli obavám, že jeho hliníkárenský gigant Rusal by mohl kvůli sankcím USA výrazně omezit výrobu.

Dalším je předseda české vlády Andrej Babiš, jehož bohatství pochází z chemické a zemědělské společnosti Agrofert, píše Bloomberg.

Jediný český miliardář, který na žebříčku figuruje, je Petr Kellner. S 11,5 miliardy dolarů (293 miliard korun) mu patří 102. pozice.