Městský soud v Praze podle Novotné koncem října pokus zablokovat peníze na účtech firmy zamítl jako neodůvodněný. "Návrh na zablokování 800 milionů korun přišel bezprostředně poté, co se společnost Bohemia Energy veřejně zavázala klientům vrátit veškeré přeplatky a následně také peníze posílat na jejich účty,“ uvedla mluvčí.

Dodala, že insolvenční správce podle názoru firmy hájí zájmy podnikatele a majitele skupiny Credit One Petra Bujnocha, která se zabývá vymáháním pohledávek. Bárta se v minulosti přel s Bohemia Energy o údajný desetinový podíl ve společnosti. Po krachu jeho skupiny EMTC se stal předsedou věřitelského výboru právě Bujnoch, který je Bártovým největším věřitelem.

Plyn, energie, smlouva - Ilustrační foto
PŘEHLEDNĚ: Jak vybrat dodavatele energií na webu? Nevěřte prvnímu v pořadí

"Návrh na nařízení předběžného opatření byl podán zejména z důvodu, že BEE v médiích avizovala záměr selektivně uspokojovat pouze některé své věřitele, přičemž dle zákona je zde povinnost uspokojovat závazky dle jejich splatnosti, příp. poměrně," uvedl k tomu Brož a potvrdil, že se proti rozhodnutí odvolal k Vrchnímu soudu.

Dodal, že Vrchní soud bude 1. prosince rozhodovat o odvolání v případě předchozího sporu o podíl ve firmě. "Pokud bude rozhodnuto, že názor soudu prvního stupně je opětovně vadný, tak lze legitimně očekávat, že názor soudu prvního stupně bude taktéž opětovně korigován Vrchním soudem i ve věci návrhu na nařízení předběžného opatření," sdělil.

Ukončení činnosti

Skupina Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, oznámila ukončení činnosti a dodávek elektřiny i plynu 13. října. Jako důvod uvedla extrémní růst cen energií na trzích. Podle dat Operátora trhu s elektřinou dodávala skupina ke konci srpna elektřinu více než 600 tisíc zákazníků, plyn téměř 300 tisíc.

Zdražuje nejen jídlo a elektronika, ale také energie
PŘEHLEDNĚ: Jak snížit drastické účty? Jedna žárovka ušetří i čtyři stovky ročně

Klienti ze zákona přešli do režimu tzv. dodavatele poslední instance, stovky tisíc z nich již podle informací energetických firem uzavřely smlouvy s novými dodavateli.