V základní cenové nabídce Basic se lidem, kteří používají elektřinu pouze k vaření a svícení, zvýší cena elektřiny o 2,4 až 4,6 procenta v závislosti na regionu, kde bydlí. Nejméně budou za elektřinu platit pražští odběratelé, kteří budou za kilowatthodinu platit 4,57 koruny namísto dosavadních 4,40 koruny. Nejdražší bude elektřina pro obyvatele ČR mimo území Prahy, Jihočeského a Jihomoravského kraje, kde bude kilowatthodina stát 4,86 koruny místo letošních 4,75 koruny.

Nové ceny počítají s tím, že bude schválen vládní návrh na zvýšení horní sazby daně z přidané hodnoty na 21 procent.

Elektřina zdražuje kvůli vyššímu příspěvku na podporu obnovitelných zdrojů, který je obsažen v regulované složce ceny proudu a který stanovuje Energetický regulační úřad (ERÚ). Dodavatelé mají možnost ovlivnit cenu silové elektřiny, která ale tvoří jen menší část celkové ceny. Bohemia Energy v tiskové zprávě uvedla, že silovou elektřinu nabízí o pět až 11 procent levněji než dominantní dodavatelé v jednotlivých regionech.

Zdražují i další doddavatelé

Podobně jako u Bohemia Energy v příštím roce mírně stoupnou ceny elektřiny také od dalších dodavatelů. Za elektřinu od společnosti ČEZ si domácnosti připlatí 2,2 až 4,8 procenta, od Pražské energetiky zdraží o 2,7 až 4,1 procenta. Růst cen ohlásila také společnost E.ON Energie, která působí hlavně v Jihočeském a Jihomoravském kraji. Všichni přední dodavatelé přitom zlevní silovou elektřinu a zdražení odůvodňují vyšším příspěvkem na obnovitelné zdroje.

Bohemia Energy patří k hlavním tuzemským alternativním dodavatelům energie, elektřinu dodává téměř 244.000 domác­nostem. Konkuruje největším hráčům na trhu s energiemi, jako jsou ČEZ, Pražská energetika či RWE Transgas. Mezi alternativními dodavateli k hlavním konkurentům firmy patří Centropol Energy.