Do spořitelny v Broumově ve čtvrtek vyrazila i paní Irena. „K Bohemia Energy jsme přešli v roce 2012. Když jsem v televizi slyšela o jejich problémech, tak to byl pro mě šok. Nikdy by mě nenapadlo, že taková ohromná společnost může kleknout,“ zamrazilo 69letou ženu, když se dozvěděla o problémech společnosti dodávající energie. Ve spořitelně proto zrušila příkaz k placení elektřiny.

„Nebyla jsem tam sama, to samé řešila i paní přede mnou,“ prozrazuje. „Jak to bude dál ještě přesně nevím,“ krčí rameny, a dává se do řeči s kamarádkou, která podobné problémy řešit nemusí díky ráznosti svého manžela.

Zákaznické centrum firmy Bohemia Energy v Paláci Archa v Praze v ulici Na Poříčí
Končící Bohemia Energy mírní paniku. Svým závazkům dostojíme, ubezpečuje

„Úplně je vidím před sebou, jak k nám přišli dva mladí muži v oblecích,“ vzpomíná paní Marie na setkání s dealery „levné energie“. „Jeden zůstal sedět v autě a druhý šel k nám do bytu a přesvědčoval manžela o výhodách změny dodavatele elektřiny. Řekli jsme mu že jsme u ČEZu spokojeni a nemáme o změnu zájem. Na to konto přišel i ten druhý a ten v nátlaku přitvrdil. Manžel jim řekl, ať se sbalí a vypadnou nebo jim naplácá,“ popsala nepříjemné okamžiky hraničící s nátlakem. „Naštěstí jsem se od nich nenechali ukecat.“

I když zima klepe na dveře a v bytě paní Irena topí kombinovaným elektrokotlem, tak obavy z výpadku elektrické energie neměla.

„Spíše jsem měla obavu jak to bude s placením. Jestli platit dál a žít v obavě, že peníze pak třeba horko těžko budeme získávat zpátky nebo platební příkaz zrušit. Další den ale už říkali, že máme zálohy přestat platit,“ čerpá stejně jako mnozí starší lidé informace hlavně z televizních zpráv.

Dostojíme svým závazkům, slibuje firma 

Paní Irenu příliš neuklidnilo ani čtvrteční prohlášení majitele skupiny Bohemia Energy Jiřího Písaříka, který uvedl, že firma nezkrachovala a dostojí všem svým závazkům. „Situace zákazníků nás velmi mrzí a všem se omlouváme za problémy, které jsme jim způsobili. Zároveň chceme všechny ujistit, že jim po konečném vyúčtování budou vráceny všechny přeplatky,“ ubezpečuje Jiří Písařík.

Ilustrační snímek
PŘEHLEDNĚ: Jak ušetřit na drahé elektřině? Vypojte nabíječku, snižte teplotu

„No tak uvidíme, snad to tak bude,“ doufá v pravdivost slibu seniorka. „Teď máme největší obavu jakou cenu budeme muset platit u nového dodavatele,“ říká s tím, že se s největší pravděpodobnosti vrátí k ČEZu. „Bohužel musíme počítat s tím, že nám náklady na elektřiny výrazně stoupnou. Máme dva důchody, tak to snad zvládneme,“ dodává.