Komplikace firmy podnikatele Radima Jančury na vídeňském nádraží popsal rakouský deník Der Standard a český sever Zdopravy.cz.

Když se český dopravce připravoval na vstup na rakouský trh, majitel nádraží, ÖBB-Infrastruktur mu nejprve odpověděl, že pro jeho pobočku nemá místo. Pak přišel s tím, že jednat bude jen se společností Graz-Köflach Bahn (GKB), jejíž strojvedoucí vlaky RegioJetu v Rakousku řídí. To ale RegioJet odmítl a obrátil se na rakouského drážního regulátora. 

Majitel společností Student Agency a RegioJet Radim Jančura.
Jančura opožděně ukázal čísla za 2016. Vlaky spadly do mírné ztráty

Do doby měl jako dočasné řešení povolený prodej alespoň z mobilního stánku.

Regulátor dal sice za pravdu RegioJetu, ale nic se nestalo. ÖBB-Infrastruktur současně ale zakázaly i stánek. Situace došla tak daleko, že stánky nechaly ÖBB-Infastruktur odvézt. „Bylo to z důvodu nevhodného umístění kvůli požární bezpečnosti,“ citoval Der Standard mluvčího ÖBB.

RegioJet svým vstupem začal ÖBB výrazně konkurovat na trase mezi Vídní a Prahou a za první pololetí svezl na trase už půl milionu lidí. Podle mluvčího Aleše Ondrůje nezažila firma takové obstrukce ze strany majitele ani v Česku, kde zahajovala provoz na železnici. „České dráhy nám poskytly tehdy bez problémů prodejní prostory na všech nádražích, kde RegioJet zastavoval a chtěl prodávat lístky. Podobná situace byla jen dlouho v Košicích, kde nám odmítli uvolnit jakékoliv prostory,“ dodal Ondrůj pro web Zdopravy.cz.

Vůdce KLDR si prohlédl "nové" tramvaje a trolejbusy.
KLDR se pochlubila novými tramvajemi. Pochází přitom z Československa

RegioJet se proto obrátil na Evropskou komisi s odkazem na směrnici, podle kterého musí být zajištěný nediskriminační přístup pro všechny dopravce. Evropská komise ve svém dopise vyjádřila názor, že i bez ohledu na to, že RegioJet technicky nezajišťuje provoz v Rakousku, má právo na přímé zajištění prodejního místa ve Vídni na nádraží.

Po tomto dopise na konci července se situace začala měnit. Iniciativu opět převzal rakouský regulátor a ÖBB-Infrastruktur musela změnit názor a odsouhlasila pronájem prodejního místa přímo RegioJetu, RegioJet bude v blízkosti prodejního místa ÖBB. Prodej v mobilním stánku teď běží bez problémů, RegioJet nyní čeká na nájemní smlouvu pro klasickou pobočku.

Firma RegioJet představila nové lokomotivy značky Bombardier Traxx MS2.
RegioJet představil novou lokomotivu. Dopravce zaznamenal nárůst cestujících