„Jsme spolu v NATO a pak svému strategickému partnerovi vrazíte nůž do zad,“ prohlásil  turecký prezident mimo jiné na adresu Američanů na tiskové konferenci v Ankaře.

Podle agentury AP zatím není jasné, jakým způsobem chce turecký prezident bojkot americké elektroniky zajistit. Údajně však naznačil, že jeho země přestane mimo jiné s okamžitou platností nakupovat americké telefony iPhone a nahradí je telefony jihokorejské společnosti Samsung či turecké firmy Vestel.

Směnárny v Istanbulu. Lidé mění liru za pevnější měnu.
Krize v Turecku stahuje i českou korunu. Lira dosáhla dna

Vztahy mezi oběma zeměmi se prudce zhoršily v poslední době, a to zejména kvůli sporům ohledně politiky vůči Sýrii. Svou roli ale sehrála i skutečnost, že Ankara od roku 2016 zadržuje amerického pastora Andrewa Brunsona, který v Turecku čelí obvinění z terorismu a špionáže.

Na počátku srpna zavedly Spojené státy sankce proti tureckému ministru spravedlnosti Abdülahmitu Gülovi a ministru vnitra Suleymanu Soyluovi, které zároveň obvinilo „z vážného porušování lidských práv“. Oba ministři totiž podle Washingtonu „hráli klíčovou roli v organizacích, jež jsou zodpovědné za zatčení a zadržování pastora Andrewa Brunsona“.

Pád liry tlačí dolů i další měny

Turecká lira během posledních měsíců opakovaně padala na historická minima vůči dolaru i euru. Od začátku letošního roku se turecká měna znehodnotila o více než čtyřicet procent, přičemž krize vyvrcholila na konci uplynulého týdne, kdy americký prezident Donald Trump oznámil zdvojnásobení cel na hliník a ocel dováženou z Turecka. Lira se následně vůči dolaru propadla až o osmnáct procent.

Podle Erdogana je pád liry důsledkem spiknutí, nikoli ekonomických podmínek. Podle televizní stanice CNN Türk proto turecká prokuratura zahájila vyšetřování osob podezřelých z podílu na aktivitách, jež ohrožují ekonomickou stabilitu země.

Měnové turbulence v Turecku se ale na začátku tohoto týdne zklidnily. Situaci výrazně napomohla pondělí opatření turecké centrální banky, jež se zavázala poskytnout bankám v zemi potřebnou likviditu a snížila požadavky na tvorbu rezerv jednotlivých finančních ústavů.

Turecká krize se tak přelévá dále do světa, což je nejvýrazněji vidět u indické rupie, jež vůči americkému dolaru klesla na historické minimum.

Recep Tayyip Erdogan
Šikana na nás neplatí, reagoval Erdogan na Trumpova slova o dvojnásobných clech