„Jsme spolu v NATO a pak svému strategickému partnerovi vrazíte nůž do zad,“ prohlásil turecký prezident mimo jiné na adresu Američanů na tiskové konferenci v Ankaře.
Podle agentury AP zatím není jasné, jakým způsobem chce turecký prezident bojkot americké elektroniky zajistit. Údajně však naznačil, že jeho země přestane mimo jiné s okamžitou platností nakupovat americké telefony iPhone a nahradí je telefony jihokorejské společnosti Samsung či turecké firmy Vestel.
Vztahy mezi oběma zeměmi se prudce zhoršily v poslední době, a to zejména kvůli sporům ohledně politiky vůči Sýrii. Svou roli ale sehrála i skutečnost, že Ankara od roku 2016 zadržuje amerického pastora Andrewa Brunsona, který v Turecku čelí obvinění z terorismu a špionáže.
Na počátku srpna zavedly Spojené státy sankce proti tureckému ministru spravedlnosti Abdülahmitu Gülovi a ministru vnitra Suleymanu Soyluovi, které zároveň obvinilo „z vážného porušování lidských práv“. Oba ministři totiž podle Washingtonu „hráli klíčovou roli v organizacích, jež jsou zodpovědné za zatčení a zadržování pastora Andrewa Brunsona“.
Pád liry tlačí dolů i další měny
Turecká lira během posledních měsíců opakovaně padala na historická minima vůči dolaru i euru. Od začátku letošního roku se turecká měna znehodnotila o více než čtyřicet procent, přičemž krize vyvrcholila na konci uplynulého týdne, kdy americký prezident Donald Trump oznámil zdvojnásobení cel na hliník a ocel dováženou z Turecka. Lira se následně vůči dolaru propadla až o osmnáct procent.
Podle Erdogana je pád liry důsledkem spiknutí, nikoli ekonomických podmínek. Podle televizní stanice CNN Türk proto turecká prokuratura zahájila vyšetřování osob podezřelých z podílu na aktivitách, jež ohrožují ekonomickou stabilitu země.
Měnové turbulence v Turecku se ale na začátku tohoto týdne zklidnily. Situaci výrazně napomohla pondělí opatření turecké centrální banky, jež se zavázala poskytnout bankám v zemi potřebnou likviditu a snížila požadavky na tvorbu rezerv jednotlivých finančních ústavů.
Turecká krize se tak přelévá dále do světa, což je nejvýrazněji vidět u indické rupie, jež vůči americkému dolaru klesla na historické minimum.