Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v sobotu uvedla, že jednorázový bonus ve výši 6000 korun by se mohl vyplatit ještě letos před Vánocemi, později připustila rozfázování do 12 měsíců. O jednorázovém příspěvku pro důchodce minulý týden mluvili také Babiš a Schillerová, návrh měl ale podle každého z nich jiné parametry.

„Rouškovné“ seniorům?

"Dohodli jsme se na tom, že je potřeba to nějakým způsobem zasadit do rozpočtového rámce a přípravy rozpočtu na příští rok. Dnes jsme žádný finální závěr neudělali. Ještě se k tomu vrátíme s ministryní financí Schillerovou, protože ona má také svůj pohled na věc, abychom v horizontu týdne tu věc uzavřeli," řekl Hamáček. Příspěvek pro seniory má být podle něj kompenzací za vyšší životní náklady.

Hledání optimální varianty

Podle Hamáčka není v koalici spor, pouze je potřeba nalézt optimální variantu. Vicepremiér dříve uvedl, že by bylo jednodušší příspěvek z hlediska státního rozpočtu poskytnout ještě letos a jeho výše by se měla pohybovat mezi 5000 a 6000 korun. Maláčová je otevřená možnosti příspěvek rozdělit do celého roku na 12 pětisetkorunových částek. Podle Schillerové by šestitisícová částka nebyla únosná pro státní rozpočet.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.
Odbory jednaly u Maláčové o navýšení minimální mzdy. Chtějí 16 tisíc korun

Podle propočtu ministerstva financí by příspěvek 6000 korun přišel státní pokladnu na 18 miliard Kč. Zástupci opozice záměr kritizují jako populistický a rozpočtově nezodpovědný. Než plošně přidat všem, je podle některých z nich vhodnější vylepšit nejnižší důchody. Místopředseda vlády Karel Havlíček (za ANO)  v neděli uvedl, že návrh je v rozpočtu "ustojitelný".