Majoritní vlastník Greybull Capital uvedl, že kvůli vysokým nákladům nemůže tradiční značka investovat v zahraničí. Odbory nyní volají po podpoře vlády. Informoval o tom server BBC.

Firma zaměstnává celkem 5000 lidí, především v Británii. Mezinárodní společnost stahuje lidi ze svých pozic po celém světě, zejména z Irska, Francie a Nizozemska. Nejvíce se ale bude propouštět v britském městě Scunthorpe, které je jedním z pouze dvou míst ve Spojeném království, kde se ocel vyrábí ve vysoké peci.

Hlavními produkty oceláren jsou kolejnice, drátěné tyče a železo pro stavební průmysl.

„Rychlé tempo změn v průmyslu vyžaduje nové investice,“ uvedl předseda představenstva Roland Junck pro Financial Times. „Prostředí, ve kterém fungujeme, se neustále mění. Například všechny surové materiály se nakupují v dolarech. Oslabení libry a eura tak pro nás má vážné důsledky,“ dodal.

Vláda se nepostavila Trumpovi

Slabá libra by sice mohla být výhodná pro export, nicméně vývoz do USA zasáhly cla na dovoz oceli a hliníku ve výši 25 procent, dodává list The Guardian. Další britský list, The Sun, vinní z problémů firmy přímo obchodní válku rozpoutanou prezidentem Trumpem.

Stínový ministr hospodářství, labourista Gill Furniss ze situace obvinil vládu. "Je to velmi znepokojující zpráva. Vláda selhala v podpoře ocelářského průmyslu. Nedokázala se postavit agresivní politice Trumpa, která ohrozila náš průmysl," uvedl Furniss. 

Pod vedením indického gigantu Tata Steel se britský výrobce v roce 2016 dostal na hranici bankrotu. Později ji koupil Greybull Capital, který do ní investoval 170 milionů liber. V roce 2017 měly ocelárny zisk 47 milionů liber.