Ten byl podle informací serveru BBC proveden v 17 000 obchodech. Z výsledků vyplynulo, že časy, kdy každý zákazník útratu raději uhradil kreditní nebo debetní kartou, jsou pryč.

„Během loňského roku bylo 60 procent nákupů a jedna třetina veškerých výdajů zaplaceno hotově,“ zjistil průzkum BRC.

Analytici v tomto trendu vidí to, že lidé chtějí mít větší kontrolu nad svými financemi.

„V době ekonomické krize zákazníci raději utrácejí jen ty peníze, které mají v danou chvíli opravdu v ruce,“ řekl podle BBC generelní ředitel BRC Stephen Robertson a dodal, že cash platby jsou zase zpátky.

V průzkumech z loňského roku přitom drtivá většina evropských spotřebitelů tvrdila, že platby kartou využívají mnohem raději než hotovostní úhradu. V březnu roku 2007 to společnosti MasterCard řeklo 71 procent dotázaných Britů.

Podle zprávy BRC se teď ale většině tamějších zákazníků nelíbí podmínky společností, které karty vydávají. Mají prý příliš vysoké poplatky a ty se promítají do cen zboží.

„Kdyby byly taxi za transakci nižší, lidé by mohli lépe ocenit výhody této technologie,“ potvrdil Robertson.

Nyní je však hotovostní platba výhodnější i pro obchodníky. Zákazník, který jim u kasy dá například 20 liber, je v následných transakcích vyjde na čtyři pence. Když ale zaplatí kartou, náklady na finanční operaci budou až čtyřikrát takové.

Kartové společnosti se však brání tím, že poplatek je stanoven tak, aby mohl pokrýt garanci bezpečné transakce.