Krátce po začátku obchodování na asijských trzích libra skokově oslabila až na 1,1491 USD, nové minimum od roku 1985. K tak masivnímu propadu zřejmě přispěla i slabá obchodní aktivita. Později se kurz libry zotavil a kolem 9:30 SELČ měna ztrácela 1,5 % na 1,2436 USD.

Libra začala citelněji oslabovat už na začátku týdne

Tehdy bezprostředně reagovala na víkendová slova britské premiérky Theresy Mayové. Ta oznámila, že jednání o vystoupení Británie z EU začnou nejpozději v březnu. Trh se obává zejména toho, že Británie nakonec bude ochotna vzdát se úplného přístupu na jednotný evropský trh, aby si udržela plnou kontrolu nad imigrací.

"Já si myslím, že jsme podcenili, kolik lidí má měnové pozice pouze pro nejednoznačný brexit, anebo dokonce pro žádný," uvedl analytik společnosti Westpac Sean Callow.

Pokles kurzu libry znamená posilování americkému dolaru vůči euru

Pokles kurzu libry vůči dolaru také pomohl k růstu dolaru proti euru před dnešní důležitou zprávou o vývoji nezaměstnanosti v USA. Dolar k euru po 9:30 SELČ přidával zhruba 0,4 % na 1,1106 USD, k japonskému jenu ale 0,1 % odepisoval a pohyboval se na 103,88 JPY. Euro vůči jenu odepisovalo 0,5 % na 115,40 JPY.