„Je to velmi frustrující," sdělil serveru Denik.cz skotský byznysmen, který si české pivo zamiloval během několika návštěv Prahy. Britská pohraniční stráž podle něj zásilku zadržela již 9. března, aniž by upřesnila, v čem byl problém. Laird se snažil s byrokraty navázat kontakt, ale narazil na neprostupnou zeď mlčení. Telefonní linky byly obsazené a na emaily dlouho nikdo neodpovídal.

„Nakonec se mi úřad po čtyřech týdnech ozval, ale jen proto, že se o případ začala zajímat média," vysvětlil Laird. Podle něj mu ale celníci jen sdělili, že jejich rozhodnutí o zadržení několika tisíc piv bylo správné a že může znovu podat stížnost.

„Neposkytli žádné vysvětlení, co bylo špatně, ani žádný návrh, jak bych měl případnou chybu napravit," dodal podnikatel. Zásilka má podle něj hodnotu 12 tisíc liber, tedy přes 377 tisíc korun, pokud ji nedostane, může zavřít, protože nemá co prodávat. Potíž je navíc v tom, že pivům brzy vyprší datum spotřeby a hrozí tak, že se zkazí.

Lairdova firma prodává pivo z malých českých pivovarů přes vlastní e-shop a dodává je hlavně do Glasgow a dalších měst středního Skotska. Problém nastal s poslední zásilkou, protože Laird poprvé neodebral zboží od jednotlivých výrobců, ale pouze z českého velkoobchodu.

Jak ale sám zdůraznil, dílčí dodávky od tohoto distributora už dříve měl a problémy s nimi nebyly, a i teď poskytli všechny dokumenty podle požadavků úřadů. „Rozhodně to není vina kohokoli z České republiky, ale bohužel britských celních úřadů," doplnil podnikatel.

Laird se stále ani po víc než měsíci nedočkal nápravy ani odpovídajícího vysvětlení. Kromě skotských médií se obrátil i na svoji poslankyni, ale nic dosud nepomohlo.

Server skotského listu Evening Times citoval vyjádření celního úřadu, který zabavení piva zdůvodnil tím, že chyběly všechny správné dokumenty podle pravidel Evropské unie a nebyla zaplacená spotřební daň.

„Dovozci, kteří žádají o navrácení zboží nebo zpochybňují správnost rozhodnutí o jeho zabavení, se mají řídit postupem uvedeným na webových stránkách vládního úřadu," uvedla jeho mluvčí. Zároveň podle Evening Times dodala, že až dovozce poskytne všechny požadované informace, úřad rozhodně o uvolnění zboží do 15 pracovních dnů.