„Pozastavení programu odhadujeme v řádu měsíců,“ řekla Lidových novinám mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.

Na sklonku minulého roku odhalil audit ministerstva systémové selhání v nastavení programu, které se týkalo především pravidla pro podpořené projekty, jež si na sebe samy zvládnou vydělat. Ačkoli by si totiž podnikatelé měli předpokládaný čistý zisk odečíst od peněz, které žádají, podle nálezu k tomu někdy nedocházelo.

Věra Jourová
Evropská komise ostře zkritizovala Facebook, jeho skandál prošetří Jourová

Z prověrky vyplynula čtrnáctiprocentní chybovost, přičemž už pět procent je považováno za alarmující, upozorňují Lidové noviny. Každý podobný nález se přitom musí hlásit do Bruselu. Evropská komise následně rozhodla, že dokud nedojde k odstranění chyb, nepošle do Česka žádné peníze.

Ministr průmyslu Tomáš Hüner nevyloučil, že úřad podá trestní oznámení. Financování již schválených projektů ministerstvo zatím uhradí z českých peněz.

Podle Lidových novin vznikl problém za bývalého vedení ministerstva, kdy byl za evropské fondy zodpovědný náměstek Tomáš Novotný. Ten však vinu odmítá. „Rok předtím jsme měli kontrolu Evropské komise a ta dopadla pod dvě procenta chybovosti. Tlak na rychlost sice patří k práci, ale problémy se určitě nepřehlížely,“ uvedl Novotný pro Lidové noviny.

PROTEST. Krize na Krymu se projevila také v rámci karnevalových pochodů v Německu. Na snímku masopustní průvod v Düsseldorfu
Evropská komise poskytla Ukrajině půjčku a prodloužila protiruské sankce