Výsledky za Českou republiku se jinak shodují s těmi zahraničními. V celé Evropě se o finanční oblast aktivně zajímá osm z deseti obyvatel. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu ING Bank, kterého se zúčastnilo 12 304 majitelů účtů z třinácti evropských států.

Přitom až 67 procent Evropanů si myslí, že hospodaření s penězi je v současnosti složitější než před deseti lety. Navzdory tomu služby poradců využívá jen čtvrtina lidí. Ostatní si spravují finance sami, bez podpory institucí a odborníků.

Kam patříte vy?

Ale zpátky do České republiky. Internetové srovnávače pak využívá více než polovina uživatelů českého internetu, zatímco v roce 2009 to byla zhruba pětina. Detailně si příjmy a výdaje plánuje pouze necelá třetina lidí.

Zajímavý je rovněž fakt, že finance si ve vztazích raději držíme odděleně tedy že lidé upřednostňují důvěrnost, aby jim partner neviděl do příjmů a nemohl kontrolovat výdaje. Společný účet má pak 43 procent domácností, zbytek si ho zatím nezařídilo, nebo takový krok ani neplánuje.

Skoro polovina respondentů uvedla, že žije od výplaty k výplatě, nebo dokonce na dluh. Tento výsledek ovšem nelze připsat jen na vrub subjektivních okolností, nýbrž roli hraje i celková ekonomická situace a nedostatečná výše platů vzhledem k životním nákladům.

Osvěta na školách

Většina lidí má mezery dokonce i v základních pojmech. Dvě třetiny nechápou rozdíl mezi debetní a kreditní kartou a jen třetina dokázala vysvětlit, co v sobě ukrývá zkratka RPSN, označující roční procentní sazbu nákladů. Tento poznatek vyplývá zase z průzkumu ministerstva financí. I proto se žáci druhého stupně základních škol už od loňského školního roku učí základům finanční gramotnosti. Vůbec poprvé se z tohoto předmětu stala totiž povinná součást školních osnov. Zdá se tedy, že ledy se pohnuly.

Mládež přitom ve finanční gramotnosti boduje. V mezinárodním srovnání finanční gramotnosti PISA 2012 skončili patnáctiletí čeští žáci na šestém místě z osmnácti zúčastněných zemí.

Výsledky vyhlásila Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj. Mladí Češi předběhli Spojené státy americké i všechny zúčastněné země západní Evropy s výjimkou Belgie.

JIŘÍ PATÁK
Autor je ředitelem portálu Chytryhonza.cz.