„Mluvila jsem s premiérem a předám mu svou rezignaci, on pak rozhodne,“ citovalo bulharské rádio BNR Petkovovou. Agentura Reuters potvrdila, že by měl bulharský premiér tuto rezignaci přijmout.

Podle jmenovaného rádia Petkovová potvrdila, že se zná s majitelkou společnosti Inercom Bulharsko, Ginkou Varbakovovou. Popřela ale, že by s ní měla jakékoliv příbuzenské vztahy.

ČEZ ve čtvrtek oznámil, že schválil prodej bulharských aktiv společnosti Inercom Bulgaria a že smlouva bude podepsána v nejbližších dnech. Nabídka Inercomu je podle sdělení ČEZ výrazně nad tržní hodnotou prodávaných aktiv stanovenou nezávislým oceněním.

Šéf bulharské parlamentní komise pro energetiku Deljan Dobrev vyjádřil obavy, zda bude málo známý podnik schopen spravovat strategický majetek v energetickém sektoru s ročními příjmy zhruba 1,8 miliardy leva (asi 23,3 miliardy korun). Obavy z výběru kupce a jeho schopnosti dohodu financovat vyjádřila také opozice.

Společnost ČEZ se rozhodla z Bulharska odejít hlavně kvůli dlouhotrvajícím sporům s místními úřady. Chce se prý ale také soustředit na Česko a střední Evropu.

ČEZ vstoupil na bulharský trh ke konci roku 2004. Jeho distribuční i prodejní podniky tam obsluhují asi tři miliony zákazníků, zejména v západní části země. Balík prodávaných společností zahrnuje sedm firem, jedná se o CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Orešec a Bara Group.