Z pozice šéfa ministrů životního prostředí Evropské unie od ledna v rámci českého předsednictví vyjednával celosvětovou dohodu o dalším omezení skleníkových plynů. Nakonec však odstupující ministr Martin Bursík nebude Českou republiku zastupovat nejen na prosincovém Kodaňském summitu, ale kvůli pádu vlády a rychlému jmenování nového kabinetu nepovede ani klíčová jednání s Čínou a Indií v květnu a červnu.

Již první informace o deseti miliardách korun připravených na zateplení rodinných a bytových domů a na ekologické vytápění vyvolalo obrovský zájem veřejnosti. Čekali jste to?
Věřili jsme, že tento program zaujme. Aprotože přichází v době, kdy lidé každou korunu obracejí dvakrát, vyšší zájem jsme očekávali. Přesto je větší, než jsme si vůbec mysleli. Naši technici nastavili internetové servery na tři tisíce přístupů v jednu chvíli, přičemž víc už mají snad jen specializované zpravodajské servery, ale přesto pod náporem zájemců v prvních hodinách naše webové stránky zkolabovaly.

Zahlcené servery ale i telefonní linky způsobila především obava lidí, aby peníze nedošly, podobně jako tomu bylo v sousedním Slovensku se šrotovným. Je tento strach oprávněný? Dostane se opravdu na všechny?
Deset miliard korun, které jsou připraveny pro letošní rok, je ohromná částka. V průměru půjde zhruba o sto tisíc domácností v prvním kole, celkem na úspory dosáhne kolem čtvrt milionu domácností. Tento program je největší, co tu kdy byl. Navíc je nárokový: kdo splní kritéria a použije schválenou technologii, dostane peníze. Lidé tedy nemusí mít žádné obavy, že by kdokoliv mohl rozhodování ovlivnit v jejich neprospěch.

Letos chcete rozdělit deset miliard korun z prodeje emisních povolenek Japonsku, v následujících dvou letech dalších patnáct miliard. Kde chcete vzít další peníze?
Ani koruna není z českého veřejného rozpočtu, všechno hradí japonští daňoví poplatníci. Že se nám podařilo tohle vyjednat, je mistrovský kousek. Navíc máme rozjednaný další obchod se světovou bankou, jednáme také s dalšími vládami.

Jak těžké bylo přesvědčit partnery ve vládě, aby tak velkou částku nerozdělili na jiné projekty, ale investovali ji právě do zelených projektů?
Bylo to mimořádně složité, byl jsem ve sporu hlavně s premiérem Mirkem Topolánkem. Měl nerealistickou představu, že minimálně polovina peněz se využije pro výstavbu uhelných elektráren a pro projekt ukládání oxidu uhličitého do podzemí. Vysvětloval jsem, že na něco takového Japonsko nikdy nedá peníze, střetli jsme se velmi silně. Celý obchod se totiž uskutečňuje na základě Kjótského protokolu. Česká republika podle něj měla snížit emise skleníkových plynů o osm procent, podařilo se námale snížit emise o 22 procent. Přebytek jsme proto mohli prodat méně úspěšným zemím. Peníze však mohou být využity pouze pro další snižování emisí skleníkových plynů, přičemž čím větší efekt bude, tím je větší šance vyjednat vyšší cenu odprodané povolenky. Vyjednávání s japonskou stranou byla velmi tvrdá a trvala bezmála rok.

České domácnosti tedy díky japonským penězům získají desetitisíce korun. V posledních dnech se ale začali ozývat lidé bydlící v panelových domech, proč se jich dotace z programu Zelená úsporám netýkají…
Podmínkou programu je, že se nepřekrývá s nějakými jinými už existujícími. Ministerstvo pro místní rozvoj už ale zřídilo program Panel, přes nějž investuje peníze do paneláků, včetně jejich zateplení. Nyní jsme umožnili panelovým domům získat dotace na obnovitelné zdroje energie k vytápění. Ale dál jsme jít nemohli, zateplení v jejich případě řeší ministerstvo pro místní rozvoj.

Nebojíte se toho, že lidé po první vlně zájmu zjistí, že jsou podmínky pro získání dotace moc složité, a peníze se tak nevyčerpají?
Ony ale složité nebudou. Přesný postup včetně formulářů žádostí představíme 22. dubna, tedy symbolicky na Den Země. Dosud bylo standardem, že na jednotlivá opatření jste žádal dotaci pokaždé na jiném úřadu. Nyní je to úplně jinak. Když se rozhodnete nejít cestou komplexního zateplení, ale vyberete si jen částečné zateplení, tak si vyberete minimálně tři energeticky úsporná opatření anebo dvě a k nim přidáte výměnu zdroje vytápění. A peníze získáte. Program je přímo kombinován tak, abychom podpořili jak energetické úspory, tak využití energeticky obnovitelných zdrojů energie.

Na koho se tedy mají zájemci obrátit?
Kromě nejsložitějších projektů, což je komplexní zateplení domu, kde je potřebný auditor, bude partnerem pro žadatele banka. Volili jsme je záměrně tak, aby to bylo co nejkomfortnější. Proto jsme oslovovali hlavně ty, které mají pobočky po celé republice. Vedle dotace budou banky poskytovat také speciální spotřebitelské úvěry. I to je novinka, která tu ještě nebyla. Zájemci se mohou podívat na internetové stránky www.zelenausporam.cz kde se dozvědí podrobné informace. Už teď jsou tak podrobné, že jim podle nich stavební projektant připraví správný projekt. Znovu opakuji, že není potřeba energetický audit, stačí stavební projekt. Musí však být udělán pořádně, protože existuje zásadní podmínka: musí se ušetřit minimálně 40 procent tepla a 40 procent nákladů na vytápění. Běžně se ale dá ušetřit až padesát, šedesát procent nákladů. A to už za to stojí.

Veřejnost v Česku má zkušenosti se státními podporami na elektrické přímotopy a plynofikaci, kdy po výhodných počátečních podmínkách následovalo výrazné zdražení původně levného zdroje energie. Nehrozí u současné podpory stejná past?
Plně rozumím, že lidé mají špatnou zkušenost. Vládní program podporoval vytápění přímotopy, jako ekologické vytápění a přitom je to nejméně šetrné k prostředí. Někdomásice doma čisto a teplo, ale na úkor devastace přírody tam, kde se těží a spaluje hnědé uhlí v elektrárně. Navíc se ukazuje, že vytápění elektřinou je vůbec to nejdražší. Kdysi jsem to nazval politikou narkomafie, která také nejdřív dá zadarmo drogu a jakmile vznikne závislost,mázajištěné obchody, protože závislý platí. Pak přišla plynofikace. Plyn hraje pozitivní roli, protože má nízké emise oxidu uhličitého a dalších znečišťujících látek. Vřadě obcí by ale bylo ekonomičtější, kdyby zájemci investovali například do centrálních vytápění na biomasu. Ta se za současné vlády díky Straně zelených přesunula z 19procentní sazby DPH na devítiprocentní, prosadili jsme také zvýšení ceny uhlí v průměru o deset procent. V tu chvíli začala být biomasa konkurenceschopná. Její potenciál biomasy je u nás veliký. Bude to standardní způsob zajišťování tepla pro domácnosti.

Jenže vy budete ve funkci už jen pár dní, jak vám mají lidé věřit, že se podmínky po vašem odchodu nezmění, jak to už veřejnost v Česku zažila mnohokrát?
Tenhle program je podepsán, a jeho podmínky není možné změnit. Kdyby se někdo rozhodl využít tyhle peníze na něco jiného, tak program končí a Japonci si vezmoupeníze zpět. Je potřebné uvědomit si, že jsou to peníze japonských daňových poplatníků a jejich vláda musí dobře sledovat, zda jsou využity efektivně.

V době celosvětové hospodářské krize se u každého opatření posuzují dopady na ekonomiku. Jak českému hospodářství pomůže deset miliard z Japonska?
Program jsme navrhovali a prosadili jako součást plánu hospodářské obnovy České republiky připravovaného Národní ekonomickou radou vlády. Troufám si říct, že jde o nejkonkrétnější opatření, které je součástí tohoto protikrizového balíku. Spouští se ihned, jsou to konkrétní peníze. Podle našich výpočtů to vytvoří nebo zachová minimálně 30 tisíc pracovních míst. Ato mluvím jen o těch prvních deseti miliardách korun. Například zateplování, které je velice náročné na lidskou práci, poskytne příležitost mnoha místním stavebním firmám.

Desítky tisíc od státu na zateplení a šetrné topení si lidé určitě zapamatují. Jaké další výsledky vašeho působení na ministerstvu považujete za důležité?
Připravujeme bilanci působení na ministerstvu a už teď tu mám 46 bodů, které jsme zvládli. Navíc jsme ještě zdaleka neskončili. V Poslanecké sněmovně je osm návrhů zákonů, které jsou velmi důležité. Například novela horního zákona chránící obce před prolomením územních těžebních limitů. Nebo novela zákona o ochraně přírody a krajiny, která obsahuje koncepční ochranu alejí kolem silnic. Dále novela zákona o zemědělském půdním fondu, který chrání půdu tím, že jí dávámnohemvyšší ekonomickou hodnotu. Vneposlední řadě zmíním ještě malou novelu zákona o odpadech.

Ovšem kamiony dál jezdí i v pátek, podpora silnic je stále výrazně vyšší než ekologické železnice. Takže se vám určitě nepodařilo splnit všechno, co jste slibovali…
To je proto, že Strana zelených neměla ministra dopravy. Něco jiného je, když řídíte své ministerstvo, nebo jen na nějaký jiný resort politicky působíte. Navíc je to téma, které také ještě chceme vyřešit. Dohodl jsem se s ministrem dopravy Petrem Bendlem, že zákon omezující kamionovou dopravu předloží do sněmovny do prvního čtení a pak budeme hledat společně cestu, jak ho prosadit tak, aby skutečně vedl k omezení kamionové dopravy.

Jako šéf ministrů životního prostředí v uplynulých měsících jste v rámci předsednictví vedl jednání jménem Evropské unie se světovými velmocemi, například s USA a Japonskem, o budoucí dohodě o omezení skleníkových plynů. Další klíčová jednání se uskuteční až v květnu a červnu, nemrzí vás, že už u nich nebudete?
Mrzí mě to, ale to patří k politické práci. Bezpochyby však odvolání vlády v polovině předsednictví Českou republiku mimořádně poškodilo, naše prestiž šla velmi dolů. Ani jsem se nesnažil svým evropským partnerům vysvětlit důvody odvolání, protože bych to věrohodně nedokázal. Je to velmi iracionální krok srovnatelný se sebepoškozováním. Nechápu, proč opozice to nedokázala vydržet do konce června. Myslím si, že sociální demokraté v tomhle udělali fatální chybu a nedocenili důsledky tohoto destruktivního kroku. Nepochybně se změna vlády negativně projeví. Protože zorientovat se v celé situaci, navázat osobní kontakty, získat autoritu a renomé a z pozice předsednictví vyjednávat není vůbec nic jednoduchého.

Bylo i tohle důvodem, proč jste novému premiérovi Janu Fischerovi jako svého nástupce do přechodné vlády navrhl Ladislava Mika, uznávaného experta a vysoce postaveného úředníka Evropské komise?
Myslím, že to byla ta nejlepší možná volba. Ladislav Miko je v Evropské komisi nejvýše postavený úředník přes ochranu přírody, navíc na ministerstvu životního prostředí už dříve působil jako náměstek. Snažil jsem se udělat všechno proto, aby škody byly co nejmenší. Přesvědčil jsem i ministerský tým odborníků vyjednávajících o klimatu, jehož členové chtěli po pádu vlády loajálně odejít se mnou, aby zůstali.

Jak se vám vůbec podařilo vašeho nástupce přesvědčit, aby opustil prestižní místo v Bruselu a pustil se do krátkého politického dobrodružství v Česku?
On to bere jako službu, jako pomoc zemi v těžké situaci. Domluvil jsem se s eurokomisařem pro životní prostředí Stavrosem Dimasem, žemujeho místo půl roku podrží. Pokud by se politická vyjednávání na podzim dlouho protahovala, tak budu první, kdo Ladislavu Mikovi řekne, ať jde zpátky do Bruselu. Česká republika ho tam potřebuje, dělá jí velmi dobré jméno.

DALIBOR DOSTÁL, FILIP SUŠANKA