„Trh s novými byty dosud nebyl významněji zasažen, na rozdíl od trhu s nájemními byty. Může to ale být zapříčiněno tím, že pro stavebnictví je typická velká setrvačnost a případné dopady pandemie a zhoršené makroekonomické situace se mohou projevit s delším časovým odstupem,“ uvedl ředitel IPR Ondřej Boháč. 

Letošní počet 137 developerských projektů je nejvyšší od roku 2009. To samé platí o množství 14 450 bytů, které v jejich rámci v Praze vznikají.

Výstavba bytů v metropoli.Zdroj: Deník

Oproti roku 2009, kdy doznívalo období největšího stavebního boomu v porevoluční historii, analýza IPR, realizovaná letos v září, zaznamenala jen o dvanáct developerských projektů a o 1533 bytů méně.

Podle studie bude letos a v následujících dvou letech dokončováno zhruba 5,5 až šest tisíc bytů ročně, pokud se k developerským projektům připočítají i byty dokončované v nástavbách, přístavbách, vestavbách a v rodinných domech.

V nabídce je 4800 bytů

„Pro rok 2022 nelze vyloučit, že by počet v metropoli dokončených bytů mohl překročit hranici šesti tisíc. Bude ale záležet na tom, do jaké míry se projeví dopady stávající koronavirové pandemie a očekávané hospodářské recese,“ vysvětluje autor analýzy Michal Němec.

Z celkového počtu bytů vznikajících v rámci developerských projektů jich byla letos v září volná třetina. Už druhým rokem po sobě tak stoupl počet volných bytů v novostavbách. Zatímco letos mohli zájemci o nové bydlení vybírat z bezmála ze 4,8 tisíce bytů, tak v období 2016 až 2018 měli na výběr zhruba jen tři tisíce bytů.

Hodnota rezidenčních nemovitostí přesto dál roste. Nabídkové ceny meziročně stouply zhruba o 10 tisíc korun na čtvereční metr, respektive o více než desetinu.

V září 2020 dosahovala průměrná nabídková cena 95 904 korun za metr čtvereční celkové plochy bytu, o rok dříve to bylo 85 804 korun.

Za rok o milion více

Zatímco loni na podzim stál volný nový byt průměrně 7,35 milionu korun, letos vycházel podle ceníků developerských projektů už na 8,46 milionu. Za rok tak byty v developerských projektech podražily v průměru o více než milion korun.

„Stávající ceny jsou mimo příjmové možnosti běžně vydělávajících Pražanů. Průměrná cena nového bytu je ekvivalentem zhruba 16,5násobku jeho hrubé roční mzdy,“ konstatuje studie.

Stejně jako loni zaujal z hlediska celkového objemu výstavby první příčku správní obvod Praha 5, ve kterém byl nejen nejvyšší počet projektů, ale také bytových jednotek. Druhou oblastí je Praha 8, zejména Karlín a Libeň. Na třetí pozici skončila Praha 9, která je dlouhodobě jednou z nejvýznamnějších, což je dáno proměnou průmyslových brownfieldů na rezidenční čtvrti.