„Pokud se pokoušíte oklamat Spojené státy, zaplatíte vysokou cenu," komentoval rozhodnutí prokuratury americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions. Americká obžaloba Winterkorna je však přesto spíše symbolická a neočekává se, že by skončil za mřížemi.

Jako německý občan je chráněný německými zákony a dobrovolně se do rukou americké justice nevydá. Zdroj blízký Winterkornovi v pátek řekl agentuře Reuters, že bývalý šéf Volkswagenu v současnosti pobývá v Německu a plánuje zde zůstat. Winterkorn je však vyšetřován i německými úřady.

Z vedení Volkswagenu odstoupil Winterkorn v září 2015 krátce poté, co se dostaly na veřejnost informace o manipulacích s měřením emisí. Americká agentura na ochranu životního prostředí (EPA) obvinila automobilku, že jejich auta s přeplňovanými dieselovými motory TDI vybavila softwarem, který jim umožnil falšovat při testování emisí hodnoty vypouštěných oxidů dusíku. Ty ve skutečnosti překračovaly povolené hodnoty až 40krát.

Volkswagen následně přiznal, že s tímto softwarem jezdí po celém světě 11 milionů koncernových dieselových automobilů. Aféra se přitom netýkala pouze značky Volkswagen. Upravený software mělo například i přibližně 1,2 naftových škodovek.

Německá automobilka se v červnu 2016 dohodla se dohodla s americkými úřady a tamními majiteli svých naftových vozů na rekordním vyrovnání ve výši 14,7 miliardy dolarů. V rámci této dohody se Volkswagen zavázal zaplatit deset miliard dolarů na odkup vozů a odškodné pro zákazníky. Dalších 4,7 miliardy dolarů pak dal na programy snižování emisí, rozšiřování infrastruktury pro auta bez emisí a další projekty zaměřené na ekologické vozy.