Na konceptu letadla začal největší tuzemský výrobce letadel Aero Vodochody pracovat před dvěma lety. Přepokládaný první let L-39NG by se měl uskutečnit na přelomu let 2018 a 2019.

„Podpora českých technologií s vysokou přidanou hodnotou je prioritou České exportní banky. Zároveň také podporujeme diverzifikaci tuzemského exportu, protože o výrobky Aera je zájem po celém světě,“ řekl generální ředitel České exportní banky Karel Bureš.

Letoun L-39 Albatros je legendou českého leteckého průmyslu. Aero těchto letounů historicky vyrobilo přes 2900 kusů, z čehož je na sedm stovek stále v provozu. Právě tyto flotily, většinou starší 24 let, budou potřebovat generační obměnu.

„Aktuální situace na trhu nabídla Aeru šanci stát se významným světovým výrobcem cvičných proudových letounů. Podpora vývoje letounu ze strany ČEB má velký význam pro český export, protože pokud s L- 39NG na trhu uspějeme, bude to v rámci našeho dodavatelského řetězce znamenat úspěch i pro celé letecké odvětví v ČR,“ řekl finanční ředitel Aera Vodochody Michal Flídr.

ČEB již v minulosti financovala projekty vodochodského výrobce letadel. Poskytla mu úvěr na vývoj křídla letounů typu CSeries Bombardier a podpořila také vývoj a výrobu komponent pro dopravní letoun KC-390 Embraer.