Výbuch propanbutanové lahve kompletně zničil rodinný dům v hodnotě devíti milionů korun a tragicky tak zasáhl do života rodiny, která jej obývala. Majitel řádně pojištěného domu proto požádal svoji pojišťovnu alespoň o úhradu totální škody tak, aby nešťastná rodina mohla začít pořizovat nové bydlení. Čekalo ho ale překvapení, když namísto pojistného plnění obdržel obvinění z pojistného podvodu. Detektivové České pojišťovny totiž zjistili, že na základě rozhodnutí znalců měl být původně dům kvůli problémům se statikou zdemolován. Místo toho se ale majitel rozhodl zásadní pochybení melouchářů vyřešit po svém tak, aby na tom netratil. Nechal proto z propanbutanové láhve unikat pozvolna plyn a poté na dálku zapnul infrazářič. Díky tomu ovšem přišel o vše – jak o dům a jeho vybavení, tak i o peníze od pojišťovny.

Majitel vybuchlého domu ovšem dnes není se svým podvodem výjimkou. Spíše naopak. Ekonomická krize podle expertů ovlivňuje i to, že se lidé snaží více podvádět. O podvody se dokonce nyní více pokoušejí i dříve bezúhonní lidé, které k tomu dohnaly vlastní finanční problémy. Kvůli nim jsou schopni neoprávněně nárokovat úhrady i za pouhých několik tisíc korun. Jen za první letošní pololetí tuzemské pojišťovny odhalily pojistné podvody o desítky milionů korun vyšší než za srovnatelné období minulého roku. „První letošní půlrok potvrdil trend z loňského roku, kdy pojišťovny zaznamenaly dvacetiprocentní růst podvodů,“ konstatuje například Milan Káňa z pojišťovny Kooperativa a dodává: „Pokud bude pokračovat trend prvního pololetí, může uchráněná hodnota za celý rok 2010 dosáhnout až 200 milionů korun.“

Nevíte, na kolik pojistit svůj dům?
Přečtěte si:
Jak zjistita, na jakou částku si nejlépe pojistit nemovitost

Podle Dagmar Koutské z České pojišťovny se letos pojistné podvody zvláště zvýšily podle objemu vyplacené částky. Detektivové České pojišťovny tak vykázali pojistné podvody o více než 56 milionů vyšší než ve stejném období roku 2009. Celkově se ovšem jen v této pojišťovně šetřilo dvojnásobné množství případů. „Konečný součet loňských podvodů byl v hodnotě 250 milionů korun, a pokud se podíváme na letošní číslo v pololetí a budeme odhadovat podobnou úspěšnost, dá se oprávněně předpokládat, že by počet pojistných podvodů mohl být vyšší minimálně o 30 až 40 procent,“ konstatuje Koutská. Podobně vysoké počty a rostoucí trend vykazují i v dalších pojišťovnách, někde dokonce očekávají i stoprocentní a vyšší nárůst (například Generali, Wüstenrot).

Pojištění aut: nejvíce podvodů

Už tradičně se nejvíce pojistných podvodů vyskytuje v oblasti autopojištění. U České podnikatelské pojišťovny jejich podíl činí 75 procent ze všech pojistných podvodů. U pojišťovny Generali se na podvodech ze 47 procent podílí jen havarijní pojištění a dalších 29 procent tvoří podvody v souvislosti s povinným ručením. Na dalším místě pak u většiny pojišťoven figurují podvody v oblasti majetkového pojištění, jak potvrzují čísla z Generali, kde 20 procent všech podvodů je právě z této oblasti. Pojišťovna Wüstenrot sleduje podle své specialistky Heleny Duškové růst především u pojištění nemovitostí, domácnosti a pojištění odpovědnosti.

Přečtěte si, kdy z pojištění domácnosti nic od pojišťovny nedostanete.

Nejvíce případů pojistných podvodů hlásí pojišťovny z velkých měst. Pojišťovna Kooperativa jich nejvíce odhalila v Praze, Ostravě a Ústeckém kraji, kde to bylo zejména v Mostě. Naopak k nejméně problematickým regionům z hlediska pojistných podvodů patří podle Káni východní Čechy. U České pojišťovny nejvíce lidí podvádělo v Praze a ve středních Čechách a dále pak na severní Moravě. Minimum podvodů registrovala pojišťovna podle Koutské na Zlínsku a Královéhradecku.

Obezřetnost pojišťoven při katastrofách neklesá

Vedle finančních problémů kvůli dopadům ekonomické recese se ale objevují více i pojistné podvody po přírodních katastrofách. Podvádějící se totiž mylně domnívají, že v období enormního nárůstu škod v krátkém časovém období klesá obezřetnost pojišťoven a jejich kontrolorů. To se potvrdilo i po letošních jarních záplavách a povodních, kdy se objevily neoprávněně hlášené události a bezdůvodně navýšené škody i z pojištění staveb a hlavně domácností, jak uvedla Koutská z České pojišťovny. Pojišťovna Kooperativa zase vysledovala nárůst počtu podezřelých událostí, kdy byla škoda způsobená požárem. Podle jejího mluvčího Milana Káni šlo nejčastěji o vyhořelé provozovny a skladové objekty.

Kuriózní pojistné podvody z poslední doby

Česká pojišťovna
Klient pojišťovny ze Zlínska nárokoval patnáctitisícovou úhradu za nový televizor. Jeho nákup ovšem prokazoval dokladem s falešným razítkem neexistující prodejny. 34letý muž na Liberecku zase od pojišťovny požadoval proplatit z pojištění odpovědnosti brýle, které měl neúmyslně rozsednout své sousedce. Posléze se ovšem prokázalo, že se jedná o jeho tchýni. Na příbuzné se pojištění odpovědnosti z občanského života nevztahuje.

Wüstenrot pojišťovna
Klient chtěl uplatnit relativně vysokou škodu, která vznikla poškozením automatické pračky při praní. Voda měla podle něj obarvit značkové oblečení – pánská trička za 100 tisíc korun, která byla vyskládaná v koupelně o rozloze 1,5 m². Voda měla zalít koupelnu do výše 5 cm. Technik pojišťovny ale po obhlídce bytu zjistil, že takto škoda vzniknout nikdy nemohla.

ČSOB Pojišťovna
Poškozený tvrdil, že do jeho vozidla Opel narazilo vozidlo Škoda. Když technik prováděl prohlídku poškozeného vozidla na parkovišti před domem poškozeného, všiml si, že na stejném parkovišti stojí nepoškozené vozidlo Škoda údajného viníka dopravní nehody. Tuto informaci předal pojišťovně. Když její pracovníci kontaktovali údajného viníka dopravní nehody s tím, že by chtěli vidět jeho vozidlo, tak schůzku nejdříve dlouze odkládal, přičemž v tom čase si sám sobě poškodil vozidlo, aby to vypadalo, že do toho Opela opravdu narazil. Na základě informace pojišťovny se ale pak k podvodu sám přiznal.

Věra Tůmová
Peníze.cz