Více než čtvrtina Čechů očekává u hypotéky s pětiletou fixací úrokovou sazbu nad pět procent za rok, další třetina pak nad tři procent. Tedy o něco vyšší, než je realita. Vyplývá to z lednového průzkumu agentury NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu.

Průměrné ceny, za které finanční instituce poskytují hypoteční úvěry, nepřetržitě narůstají už od června minulého roku. Podle Fincentrum Hypoindexu v lednu tohoto roku vzrostla průměrná úroková sazba hypoték na rovná tři procenta.

Ilustrační fotografie.
Na hypotéku nedosáhne ani střední třída. Zdražují nejrychleji za deset let

Růst bude letos mírnější

„Úrokové sazby hypoték se během loňského roku postupně navyšovaly a není tedy překvapivé, že se lidé v průzkumu projevili spíše jako pesimisté. Očekáváme, že letos do konce roku úrokové sazby porostou jen mírně,“ komentuje výhled do budoucna Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.

Oproti obdobnému průzkumu, který spořitelna realizovala v minulém roce, je zřejmé, že lidé se nyní na trhu hypoték orientují lépe. Tehdy sazby chybně odhadovaly tři čtvrtiny Čechů. Vzhledem k aktuálně rostoucím cenám bydlení se nyní lidé lépe informují o možnostech jeho financování. Data spořitelny zároveň potvrzují, že Češi k úsporám na bydlení přistupují zodpovědně a jsou si vědomi toho, že bez vlastních úspor už na hypotéku nedosáhnou.

Developerský projekt Bydlení Šantova vyrůstá v sousedství historického jádra Olomouce a zahrnuje celkem 256 bytových jednotek
Hypotéky letí vzhůru. Lidé o ně ztrácí zájem, byl nejnižší za posledních pět let