Objem transakcí u samotných obchodníků ovšem podle něj vzrostl. Konkurenční karetní asociace MasterCard výsledky za loňský rok zatím nezveřejnila.

Za poklesem celkových výdajů je podle Gajdoše přístup bank v loňském roce, které převáděly karty Visa na jinou značku, zpravidla konkurenční Mastercard. Počet karet Visa tak v ČR poklesl lehce nad pět milionů kusů. „Zůstali nám karty, které se více používají u obchodníků, a to je pro nás důležitější," u­vedl.

Na prodejních místech v Česku se v tomto období uskutečnilo kartami Visa 200 milionů transakcí, což bylo o desetinu více než ve stejném období o rok dříve. U obchodníků tak lidi prostřednictvím karet utratili o tři procenta více, a to 6,7 miliardy eur (184 miliard Kč). Stejnou kartou lidé u obchodníků platili v průměru třiačtyřicetkrát za rok, což byl nárůst o třetinu.

„Výsledky dokládají, že Češi své platební návyky mění rychle a že při platbách za zboží a služby dávají čím dál větší přednost platebním kartám i u částek pod 500 korun," uvedl Gajdoš.

Trend podle něj souvisí rovněž se zavedením bezkontaktních a mobilních plateb. Ke konci září bylo v ČR 1,5 milionu platebních bezkontaktních karet, z toho 60 procent bylo karet Visa. Za měsíc v průměru připadá na jednu kartu 2,57 bezkontaktní transakce. „Segment bezkontaktních plateb překonal na mnoha trzích zlomový bod a nyní se prudce rozvíjí napříč celou Evropou. V porovnání se stejným obdobím loni funguje tento typ plateb ve dvojnásobném počtu zemí," uvedl k tomu výkonný ředitel Visa Europe pro rozvíjející se trhy Mark Antipof.

Samotnými debetními kartami, které jsou na rozdíl od kreditních navázány na běžný účet majitele karty v bance, provedli Češi v uplynulém období platby za 21,88 miliardy eur.

V celé Evropě loni výdaje držitelů karet Visa činily dva biliony eur. U obchodníků kartami utratily o 8,5 procent více, tedy 1,4 bilionu eur.

Příjmy karetní asociace Visa loni stouply o devět procent na 1,2 miliardy eur. Asociace tak vykázala hrubý zisk 264 milionů eur oproti předchozím 260 milionům eur.

Visa Europe vznikla v červenci 2004. V říjnu 2007 se stala nezávislou na nové organizaci Visa Inc. s exkluzivní a trvalou licencí na provoz v rámci Evropy. Je členskou asociací vlastněnou a provozovanou 4500 evropskými členskými bankami.

Podle údajů Sdružení pro platební karty bylo v ČR ke koci září 2013 vydáno 10,6 milionu platebních karet. Z toho bylo 8,1 milionu debetních karet a 2,2 kreditních.