„Celníci se velmi osvědčili při potírání nelegálního hazardu v hernách, na novou roli v on-line světě jsou připraveni,“ řekla na dotaz Deníku Schillerová. Zároveň zdůraznila, že to

neznamená další navyšování počtu lidí pracujících v Celní správě. Ta podle ministryně už dříve zvýšila počet tabulkových míst. „A technicky jsou na to celníci vybaveni,“ tvrdí ministryně. Co se týká kamenného hazardu, celníci každý měsíc provádějí řádově desítky zátahů.

Elektronická evidence tržeb (EET), vytištěná účtenka. Ilustrační snímek
Pravidla účtenkové loterie se změní. Existuje podezření, že není regulérní

Aktivní jsou i obce, které plošně hazard zakazují. Aktuálně už plošný zákaz platí ve 469 obcích v ČR (z přibližně šesti tisíc) a dalších 273 obcí hazard aspoň výrazně reguluje. Je to vidět i na počtu heren, kterých zbylo necelých 1300. Zhruba pětina toho co před deseti lety.

O tom, že se celníci nebudou „nudit“ ani na internetu, svědčí průběžná data. Od roku 2017, kdy začala platit nový přísnější zákon o hazardu, ministerstvo financí vypnulo 121 webových stránek. Může však jít jen o špičku ledovce a hlavně je to nekonečný příběh. Jakmile stát odhalí a vypne nelegální hazardní stránku, vznikne hned další. Slangově se tomu říká tzv. zrcadlení.

Česká policie zahájila 16. května 2019 v Rozvadově na hranicích s Německem cvičení, při němž prověří možnost dočasného znovuzavedení hraničních kontrol.
Policie nacvičuje znovuzavedení hranice mezi Českem a Slovenskem

K efektivnějšímu potírání hazardu přispěje i vznik registru vyloučených hráčů, kterým bude hazard zakázán. Registr začne fungovat od poloviny roku 2020 a zapsáni do něj budou lidé pobírající sociální dávky, lidé v exekucích či hráči, kterým hraní zakázal soud. Vstup na černou listinu přitom bude i dobrovolný, pokud se k tomu ale gambler sám rozhodne, minimálně rok nebude smět své rozhodnutí změnit.

Válka o daně

Už dnes přitom čeká legální hazard další velká změna. Poslanci hlasují o daňovém balíčku, který by měl zvýšit daně na alkohol, tabák i hazard. Jde jednak o zvýšení daní pro firmy provozující hazard, kurzové sázky či loterie a ve hře je i absolutní novinka. Zavedení daně pro samotné hráče, na které se usměje štěstí a vyhrají cokoliv nad sto tisíc.

Ilustrační foto.
Kauza kolem elektronických cigaret: Co se vlastně stalo?

Tito by nově zaplatili 15% daň. Poslanci ve výborech ale k zákonu doplnili množství pozměňovacích návrhů, a výsledná podoba zákona je tak nejistá. Proti nově zaváděné „dani ze štěstí“ jsou od začátku odborníci i firmy. Považují ji za nevybíratelnou.

„Kontrola a evidence výher není možná bez vytvoření celostátního registru všech výher. A to by stálo mnohonásobně víc, než stát na dani může potenciálně vybrat,“ uvedl již dříve pro Deník Jan Řehola, šéf Institutu pro regulaci hazardu.