Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda dnes uvedl, že v současné době jsou pohonné hmoty v českých zemích nejdostupnější minimálně od druhé světové války. "Za celou tu dobu totiž nikdy nebylo možné za částku odpovídající průměrné hrubé měsíční mzdě pořídit tolik litrů benzinu či nafty jako právě v horké současnosti. Důvodem je zejména obecná ekonomická prosperita celé druhé poloviny končícího desetiletí, ale nejnověji také mimořádný vývoj na světovém trhu s ropou," řekl dnes ČTK.

Těžba ropy - ilustrační foto
Ropa do příštího roku zdraží. Až o sto procent, soudí Goldman Sachs

Uvedl, že při předpokladu 3,1procentního meziročního růstu průměrné reálné měsíční mzdy v Česku v letošním 1. čtvrtletí, což je mediánový odhad podle agentury Bloomberg (data zveřejní Český statistický úřad až počátkem června), činila vzhledem k 3,6procentní inflaci letos od ledna do března průměrná mzda v Česku 34.666 Kč. "Za tuto sumu lze při současných cenách pořídit takřka 1346 litrů benzínu Natural 95 a 1338 litrů nafty. Nikdy v poválečných dějinách to nebylo více," podotkl Kovanda.

V příštím týdnu podle něj navíc pohonné hmoty v Česku dále zlevní, a to o 20 haléřů na litr. "Během května se cena pohonných hmot postupně propadne až do pásma 25 až 25,50 koruny za litr. Důvodem jsou nadále nízké ceny ropy na světovém trhu, které se však již stabilizovaly," dodal.

Písek, voda, ptáci, hmyz a různé přírodní nečistoty se mohou dostat přes otvory do letadel, která nyní zůstávají na zemi. Proto jsou motory a senzory zabaleny do ochranných obalů, které nepropustí ani vodu.
Když se nelétá. Emirates ukázaly, co dělají s dvěma stovkami letadel na zemi

Nejdražší benzin v ČR je v Praze. Tamní čerpací stanice nabízí Natural v průměru za 26,94 Kč/l. Přes 26 korun se jeho cena dostala ještě ve středních Čechách, na Vysočině a jižní Moravě a v Olomouckém kraji. Nafta je v hlavním městě průměrně za 27,01 koruny za litr. Nejméně zaplatí řidiči za pohonné hmoty v Plzeňském kraji. Litr benzinu tam průměrně stojí 25,06 koruny, litr nafty pak 25,24 koruny.