Podle firmy Agro21 to bylo dokonce o 18,39 procenta. Odborníci čekají, že se růst zpomalí. Důvodem jsou rostoucí úrokové sazby a silnější koruna.

Drahá Haná

Průměrná cena zemědělské půdy činí podle odhadů 20 korun za metr čtvereční. „Jsou lokality, kde je cena hodně nízká, a jiné, kde se prodává za výrazně vyšší ceny,“ uvedl jednatel Agro21 Jiří Jaklín. Nejvíce se platí na Hané. „Má vyšší bonitu a je tam větší konkurence zemědělců,“ vysvětlil Jaklín.

Vyšší ceny se platí i podél hranic s Rakouskem a Bavorskem, v Polabí, Poohří a na jižní Moravě. Nižší kvalita orné půdy stojí naopak za nízkou cenou v Jeseníkách, Beskydech, na Děčínsku či poblíž Žďáru nad Sázavou.

Výměra zemědělské půdy v Česku činí čtyři miliony hektarů. Vlastníka ročně změní 2,5 procenta. Nejčastěji nakupují zemědělci, připadá na ně okolo 80 procent obchodů. Dále ji kupují různí investoři – třeba fondy, církve a v pohraničních oblastech zemědělci z Rakouska a Německa. „Půda je stále více chápana jako dlouhodobý kapitál a výrazně roste zájem o její koupi,“ uvedl Jiří Felčárek z Agrární komory. Dosavadní pronajímatelé ji odkupují asi v 60 procentech obchodů. „Cena půdy už se dostává mimo ekonomické možnosti zemědělců a její návratnost je příliš dlouhá,“ řekl Deníku šéf Zemědělského svazu Martin Pýcha. Zvyšuje se cena nájemného a pachtovného, což způsobuje vyšší náklady a menší možnost investovat.

Tržní cena zemědělské půdy

Pozor na spekulanty

Zemědělci si musí na nákup brát úvěry. Pýcha se obává, že cena půdy dále poroste, i když ne tak jako dosud. „Tlačit ji nahoru budou spekulativní nákupy investorů,“ konstatoval.

Spekulanti půdu skupují už nyní. Vlastníky zavalují hromadnými nabídkami na odkup. Neinformovaní lidé jim někdy kývnou na cenu výrazně nižší, než kolik by dostali od jiného kupce. Loni je spekulanti varovali před novou povinností získat k prodeji souhlas od spolumajitele pozemku, která začala platit od letošního ledna. Změna ale narušení vlastnických práv neznamená. „Prodávající si zjistí zájem i u jiných investorů a prodá půdu ve většině případů nejvyšší nabídce,“ dodal Pýcha.