Přitom v sousedním Sasku zaplatí odběratel za vodu přibližně o 15 korun na kubík méně. A platy se srovnat vůbec nedají.

Severočeská vodárenská společnost (SVS) oznámila, že cena za kubík vody se s počátkem ledna zvedne o šest a půl koruny na sedmdesát korun. „To navýšení ceny za vodu je nechutné,“ myslí si například Ústečan Josef Vaškanin.

„Na konci osmdesátých let stál kubík vody v řádu desítek haléřů,“ říká. Řeči vodohospodářů o nutnosti investic považuje za plané.

Zvýšení ceny na rok 2010 představuje proti cenové úrovni roku 2009 nárůst o 7,5 %. V době ekonomické krize, kdy se zvýšení platů neplánuje, to bude nepříjemné.

Stačí porovnat tiskové zprávy vyhodnocující ceny vody za poslední dva roky a výsledek je jasný: nic se nezměnilo. Jak pro letošek, tak pro příští rok ty samé důvody – nároky na investice do infrastruktury či fixní náklady při výrobě vody.

„Dvě třetiny prostředků půjdou například do rekonstrukcí čističek odpadních vod,“ vysvětluje mluvčí SVS Dagmar Haltmarová.

V sousedním Sasku se přitom cena za vodu už deset let nezměnila. Předtím byly ceny v porovnání s německým sousedem nižší, nyní je však trend opačný.

„Cena za vodu v Drážďanech je od roku 1998 stejná. Za kubík zaplatíte 2,14 euro,“ oznámil Ústeckému deníku Gerlind Ostmann, mluvčí společnosti Derwag, která saské metropoli dodává vodu.

Při užití kurzů České národní banky z Vánoc (1 euro = 26,4 korun) to znamená, že v sousedním Sasku mají téměř o patnáct korun levnější cenu za pitnou vodu.

Naproti tomu za zemní plyn zaplatíme příští rok méně. Jeho dodavatel, společnost RWE, oznámil již čtvrtý pokles cen v řadě. „Od 1. ledna příštího roku se konečné ceny zemního plynu od skupiny RWE pro domácnosti sníží v průměru o 0,6 %,“ uvedl mluvčí RWE Martin Chalupský.

Rovněž cena za elektřinu v roce 2010 zlevní. I když cena silové elektřiny klesla o 15,3 procenta, větší náklady na distribuci elektřiny propad cen zabrzdí. Zlevnění elektřiny se bude pohybovat v řádu stovek korun. ČEZ nabízí několik tarifových řad, vycházejme z produktu Standard.

V něm jedna kilowatthodina elektřiny zlevní ze současných 4,48 korun na 4,35 Kč. K platbě za elektřinu je ovšem potřeba připočítat měsíční paušál, který se pro rok 2010 zvýšil ze 133,28 Kč na 138 Kč.

Optimističtější předpoklad na příští rok se týká inflace. „Odhad ministerstva financí pro rok 2009 byl 0,9 procenta, příští rok by to mělo být o půl procenta

více,“ uvedla sympatickou předpověď z letošního října Zuzana Chocholová z tiskového oddělení ministerstva financí.

Porovnání ceny vody a mezd

Cena pitné vody na Ústecku: 70,01 Kč.
Cena vody v Sasku: 2, 14 eur (cca 55 Kč)
Průměrná hrubá mzda na Ústecku: 20 579 Kč
Průměrná hrubá mzda v Německu: 3 662 eur (cca 95 000 Kč)