Na trhu se další nárůst cen plynu vysvětluje opětovným přerušením dodávek ruského plynu do Evropy prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1. Na rekordu cena plynu v TTF uzavřela už minulý týden.

V pátek cena plynu vzrostla o 6,8 procenta a zakončila obchodování na 257,40 eura za megawatthodinu. Pouze v období bezprostředně po vypuknutí války na Ukrajině byla cena zemního plynu obchodovaného v Evropě krátce vyšší, když na začátku března dosáhla vrcholu téměř 350 eur/MWh. Ještě týž den ale klesla zpět pod 200 eur.

Kompresní stanice plynu. Ilustrační snímek
Plyn v Evropě znovu zdražuje. Kvůli dočasné odstávce plynovodu Nord Stream 1

Rusko v pátek oznámilo, že na konci srpna na tři dny přeruší dodávky plynu Nord Streamem 1, který přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a který je pro dodávky ruského plynu do Evropské unie hlavní trasou. Ruský státní podnik Gazprom oznámil, že plyn od 31. srpna do 2. září potrubím proudit nebude kvůli údržbě.

Jen dvacet procent kapacity

I po skončení údržby má plynovodem Nord Stream 1 proudit denně jen 33 milionů metrů krychlových, což odpovídá asi 20 procentům kapacity. Je to zároveň množství, na které Rusko dodávky zredukovalo už před několika týdny.