Americká centrální banka (Fed) ve středu signalizovala, že by v brzké době mohla snížit úrokové sazby. Po skončení zasedání měnového výboru uvedla, že bude postupovat tak, aby udržela hospodářský růst. Zároveň ze svého prohlášení vypustila formulaci, že bude při úpravě úrokových sazeb "trpělivá".

Vyhlídky na snížení úrokových sazeb v USA tlačí dolů kurz dolaru i výnosy u amerických vládních dluhopisů, což má příznivý vliv na poptávku po zlatě. Možné snížení úrokových sazeb navíc tento týden signalizovala rovněž Evropská centrální banka (ECB).

"Globální vlna uvolňování měnové politiky tlačí dolů výnosy u dluhopisů a je klíčovým motorem růstu ceny zlata," uvedl podle agentury Reuters jeden z analytiků singapurské společnosti United Overseas Bank.

Obří tunel. Finské uložiště Onkalo v tuto chvíli představuje asi pětikilometrový tunel
Kam s jaderným odpadem? Finové to mají vymyšlené a radí i Čechům

Zlato, které je považováno za bezpečnou investici v období nejistoty, těží i z růstu napětí na Blízkém východě po sestřelení amerického bezpilotního stroje íránskými revolučními gardami. Podle Teheránu byl dron sestřelen nad íránským územím, americká armáda ale tvrdí, že se incident stal v mezinárodním vzdušném prostoru.

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek označil krok Íránu za velkou chybu. Podle listu The New York Times se Spojené státy chystaly v noci na dnešek v odplatě za sestřelení dronu zasáhnout několik cílů v Íránu. Vojenský úder podle zdrojů listu schválil prezident Trump, ale sám jej na poslední chvíli odvolal.

Analytici: Tlaky na růst cen budou pokračovat 

Citelné tlaky na další růst ceny zlata budou pokračovat i v následujících měsících. Shodli se na tom analytici. Růstu ceny zlata nahrává podle nich vedle signalizovaného poklesu sazeb v USA růst geopolitických rizik či krok Banky pro mezinárodní vypořádání (BIS), která povýšila status zlata v rezervách bank na aktivum s nulovým rizikem.

"Banky už nemusí zlato krátit ve svých rozvahách o 50 procent jako dříve. Vyhlídky na snížení úrokových sazeb v USA tlačí dolů kurz dolaru i výnosy u amerických vládních dluhopisů, což má příznivý vliv na poptávku po zlatě," řekl ČTK analytik Golden Gate CZ Marek Brávník. Zlato, které je považováno za bezpečnou investici v období nejistoty, podle něj těží i z růstu napětí na Blízkém východě po sestřelení amerického bezpilotního stroje íránskými revolučními gardami.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš
ČEZ se stahuje z Bulharska. Aktiva prodal za více než osm miliard

V letošním roce zlato v korunovém vyjádření zhodnotilo o 9,2 procenta, uvedl analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. Další z drahých kovů, platina, se zhodnotila od letošního od ledna v korunách o 2,3 procenta. Cena stříbra se letos v korunách klesla, a to o 0,8 procenta. Šampionem v letošním zhodnocení je mezi drahými kovy ovšem palladium. Od 1. ledna 2019 v korunách zhodnotilo o 18,3 procenta, tedy dvojnásobně proti zlatu.

Cena zlata za troyskou unci v přepočtu činí zhruba 31.700 korun, uvedl analytik BH Securities Štěpán Křeček. Současná cena zlata se ale podle něj zdaleka nepřibližuje svému maximu. Toho dosáhlo v roce 2011, kdy cena na krátkou dobu překonala 1900 dolarů za troyskou unci. "Zlato je především udržitelem hodnoty. V dlouhém období se však ukazuje, že zlato dokáže přinášet i solidní výnosy," podotkl.

Není konkurence

Analytik Golden Gate Pavel Ryba míní, že rozhodnutí Basilejského výboru o povýšení zlata na aktivum s nulovým rizikem neznamená návrat ke zlatému standardu. "BIS tímto sděluje, že zlato vnímá jako bezrizikové aktivum a nepředpokládá na něm významný nebo dlouhodobý pokles ceny, spíše naopak. Za druhé vnímá zlato jako okamžitě likvidní nástroj. Kdykoli jej banka bude schopna přeměnit zpět na americký dolar popřípadě jinou měnu," dodal.

Sociální síť Facebook - Ilustrační foto
Práce moderátora Facebooku? Stres, tlak a katastrofální podmínky

Také expert na drahé kovy Mike Maloney je přesvědčen, že rozhodnutí BIS znamená z dlouhodobého hlediska významný krok, který mimo jiné naznačuje, že se bankovní domy připravují na horší časy. "Je to pokus o vytvoření stability před další krizí, aby se banky nezhroutily, jak se málem stalo v roce 2008," poznamenal.

Zlatu podle Kovandy také částečně pomáhá to, že stále nemá plnohodnotnou konkurenci. Další drahé kovy adekvátní konkurencí nejsou a údajné "zlato 21. století", neboli kryptoměna bitcoin, se také zatím neukazuje jako adekvátní konkurent. Kolísavost jeho ceny je přílišná, uzavřel.