„Pozitivní zprávou pro řidiče je, že žádné výraznější fluktuace cen pravděpodobně nepřijdou ani v nadcházejících podzimních měsících," řekl  analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Podle něj ale k mírné úpravě cen směrem nahoru dojde. „Očekávám ji v nejbližších týdnech a to vzhledem k rostoucí ceně benzinu na rotterdamské burze. Řádově by se mělo jednat o zdražení o asi 20 haléřů na litr," uvedl Novák. Ten upozorňuje, že cenu pohonných hmot může negativně ovlivnit i případná eskalace geopolitických problémů. „Tento alternativní scénář však z mého pohledu není příliš pravděpodobný," do­dal.

S tím, že velký vliv na ceny pohonných hmot bude mít světový vývoj souhlasí i analytik společnosti Colosseum Vít Jedlička. „Úplný výpadek exportu ropy z Iráku by mohl na podzim zdražit ceny pohonných hmot nad úroveň 38 korun za litr," uvedl Jedlička. Podobně významný vliv by podle něj měla i případná série úspěšných sabotáží na ropnou infrastrukturu v Saudské Arábii nebo zhoršení situace v Libyi, kde tamní vláda ztrácí kontrolu nad hlavním městem. „Dá se očekávat, že v případě, kdy se ani jedno z těchto rizik nematerializuje, ceny pohonných hmot zůstanou na současných úrovních nebo mírně poklesnou," uvedl Jedlička.

Podle CCS naposledy rapidně vzrostly ceny benzinu a nafty ještě před začátkem letošních prázdnin. V srpnu ceny pohonných hmot u čerpacích stanic stagnovaly, případně mírně klesaly. „Nejvyšší průměrné ceny (v letošním létě) dosáhl benzin v polovině července, kdy se pohyboval těsně pod hranicí 37 korun za litr. Nafta kulminovala těsně před prázdninami na hranici 37,50 korun za litr," uvedl marketingový ředitel společnosti Marek Paneš.